کامپیوتر، اینترنت و موبایل

قالب پاورپوینت چیست؟

قالب پاورپوینت چیست

قالب یا تم پاورپوینت ، یک پاورپوینت آماده است که با نوشته ها و اطلاعات تصادفی پر شده است تا ظاهری شبیه پاورپوینت کامل داشته باشد. قالب‌ های پاورپوینت می‌توانند به شما کمک کنند تا یک پاورپوینت حرفه‌ای و جذاب ایجاد کنید، بدون اینکه مجبور باشید از ابتدا همه چیز را طراحی کنید.

برای دیدن قالب های آماده پاورپوینت‌، بر روی عبارت دانلود قالب پاورپوینت کلیک کنید.

در واقع قالب پاورپوینت برای صرفه جویی در وقت، طراحی شده است و فقط کافیست اطلاعات و متن تصادفی آن با متن و اطلاعات واقعی جایگزین شود.

بعبارتی دیگر قالب یا تم پاورپوینت یک مجموعه از تنظیمات از پیش تعیین شده برای اسلایدها، فونت‌ها، رنگ‌ها، و سایر عناصر بصری یک ارائه پاورپوینت است که برای داشتن ظاهری زیبا و حرفه ای طراحی شده است.

اکثر افراد برای استفاده های تجاری ، آموزشی و یا حتی شخصی از پاورپوینت برای ارائه مطالب خود استفاده میکنند و در این زمینه نوع طرح و جلوه های بصری ارائه، تاثیر بسیار زیادی روی جذب مخاطب دارد. در نتیجه انتخاب یک طرح حرفه ای و متناسب با موضوع، اولین اصل یک ارائه خوب و تاثیر گذار است.

شما نیز مطمئنا از این قالب ها استفاده کرده اید حتی اگر اسم آن را نمی دانستید. منظورمان همان قالب های پیش فرض نرم افزار پاورپوینت است که دارای طرح های زمینه مختلف است.

استفاده از قالب های پیشفرض پاورپوینت

برای اینکه از قالب های پیشفرض نرم افزار پاورپوینت استفاده کنید، میتوانید به تب design و گروه themes بروید. که در آن گروهی از قالب های پاورپوینت را مشاهده می نمایید. یکی از انها را انتخاب، و تغییرات دلخواه ( رنگ ، چیدمان و …) را روی آن اعمال نمایید.

چرا باید از قالب پاورپوینت استفاده کنیم؟

احتمالا شما هم پاورپوینت هایی را دیده‌اید که طراحی حرفه‌ای و زیبایی دارند و همان ابتدای کار توانسته توجه همه را به خودش جلب کند.

حقیقتا طراحی پاورپوینت‌های حرفه‌ای می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی مخاطبان شما داشته باشد و همچنین بیشترین نتیجه را از که یک ارائه‌ دریافت کنید. اما مشکلی که وجود دارد این است که طراحی یک پاورپوینت زمان زیادی می‌برد مخصوصا که اگر بخواهید یک پاورپوینت حرفه‌ای بسازید.

خبر خوش اینه که واقعا نیازی نیست که چرخ را از اول اختراع کنیم و زمان زیادی را برای طراحی یک پاورپوینت حرفه ای صرف کنیم و از کارهای مهم تر بمانیم. برای صرفه جویی در وقت پیشنهاد می شود از قالب های آماده پاورپوینت برای طراحی استفاده کنید.

مزایای استفاده از قالب پاورپوینت

استفاده از قالب پاورپوینت مزایای زیادی دارد، از جمله:

  • صرفه‌جویی در زمان : قالب های پاورپوینت می‌توانند به شما کمک کنند تا یک ارائه حرفه‌ای و جذاب ایجاد کنید، بدون اینکه مجبور باشید از ابتدا همه چیز را طراحی کنید.
  • افزایش کیفیت ارائه : قالب های حرفه ای پاورپوینت می‌توانند به بهبود ظاهر و احساس ارائه شما کمک کنند و آن را برای مخاطبان شما جذاب‌تر کنند.
  • ایجاد یکپارچگی در ارائه‌ها : استفاده از یک قالب واحد برای همه ارائه‌های شما می‌تواند به ایجاد یکپارچگی در ظاهر پاورپوینت کمک کند.

 

انواع قالب پاورپوینت بر اساس موضوع

هر قالب پاورپوینت بر اساس موضوع یا موضوعات خاصی طراحی می شود بنابراین می توان آنها را به دسته بندی های مختلفی تقسیم نمود :

قالب پاورپوینت تجاری

قالب های پاورپوینت تجاری معمولا برای ارائه‌ گزارش های تجاری طراحی شده‌اند و دارای ظاهری رسمی و حرفه‌ای هستند. در این قالب ها بیشتر از نمودار، فلوچارت، اینفوگرافیک و تایم لاین ها استفاده شده است.

قالب پاورپوینت آموزشی

قالب پاورپوینت آموزشی همانطور که از اسمش پیداست برای آموزش مطالب بصورت تصویری و خلاصه استفاده می شود. معمولا معلم ها و استاتید دانشگاه و هر کسی که بخواهد مطلبی را بصورت تصویری آموزش دهد از این قالب ها استفاده می کند.

قالب پاورپوینت کودکانه

قالب های کودکانه پاورپوینت بیشتر برای آموزش مطالب به کودکان استفاده می شود. در این نوع پاورپوینت ها بیشتر از تصاویر و المان های کارتونی و رنگ های شاد استفاده می شود تا تاثیر بیشتری بر کودکان داشته باشد.

قالب پاورپوینت گزارش کار

قالب یا تم پاورپوینت گزارش کار نیز بیشتر به قالب های تجاری شبیه است و می توان این دو نوع قالب را به جای یکدیگر استفاده نمود. از قالب پاورپوینت گزارش کار برای ارائه گزارش کار سالانه یا دوره ای استفاده می شود و بیشتر دارای نمودار و انواع اینفوگرافیک است تا اطلاعات را به صورت ساده انتقال دهد.

قالب پاورپوینت تبلیغاتی

قالب پاورپوینت تبلیغاتی همانطور که می دانید برای معرفی و تبلیغ یک یا چند محصول استفاده می شود و بیشتر مطالب آن را عکس و توضیحات محصول، مشخصات فنی محصول و معرفی شرکت تولید کننده محصول تشکیل می دهد.

قالب پاورپوینت آلبوم عکس

از قالب پاورپوینت آلبوم عکس می توان برای ساختن یک آلبوم دیجیتال عکس استفاده نمود. با استفاده از جلوه های ویژه درون قالب می توان یک آلبوم دیجیتال حرفه ای و زیبا و یا یک فیلم از عکس های خانوادگی با یک موسیقی متن تولید نمود.

 

اجزای اصلی یک قالب پاورپوینت

۱. اسلایدها (Slides)

پاورپوینت از اسلایدها تشکیل شده است که هرکدام یک صفحه از ارائه را نمایش می‌دهند. این اسلایدها می‌توانند شامل متن، تصاویر، گرافیک و چارچوب‌های مختلف باشند.

۲. استایل‌ها (Styles)

استایل‌ها به تنظیمات ظاهری اسلایدها اشاره دارند. این استایل ها شامل اندازه و نوع قلم، رنگ‌ها، انیمیشن‌ها و ترتیب المان‌ها در اسلاید می‌شود.

۳. تصاویر و چارچوب‌ها

اضافه کردن تصاویر، نمودارها، جداول و چارچوب‌ها به پاورپوینت باعث بهبود انتقال اطلاعات و افزایش تاثیرگذاری ارائه می‌شود.

۴. انیمیشن‌ها و انتقال‌ها

استفاده از انیمیشن‌ها و انتقال‌ها در اسلایدها می‌تواند توجه مخاطبان را جلب کرده و ارائه را جذاب‌تر کند.

نکات مهم در استفاده از قالب پاورپوینت

سادگی و وضوح

از قالب‌های ساده و با کیفیت استفاده کنید تا اطلاعات و ارائه شما به زیبایی نمایش داده شود و مخاطب را مجذوب خود کند.

تنوع در استفاده از رنگ‌ها و تصاویر

تنوع در استفاده از رنگ‌ها و تصاویر به پاورپوینت شما جلوه زیبایی می دهد. اما توجه داشته باشید از رنگ ها و تصاویر به تناسب موضوع استفاده کنید.

استفاده از فونت مناسب

انتخاب فونت مناسب و تنظیمات مربوط به آن مهم است. زیبایی و خوانایی، از جمله مهمترین نکاتی است که در انتخاب فونت مناسب باید مد نظر داشته باشید.

 

قالب پاورپوینت چیست

 

سایت بانک پروژه؛ مجموعه‌ای تخصصی برای دانلود قالب آماده پاورپوینت

بانک پروژه یکی از بهترین سایت‌هایی است که در زمینه‌ی طراحی قالب پاورپوینت و فایل‌های آماده، فعالیت می‌کند. اگر قصد دارید یک پاورپوینت حرفه‌ای را طراحی کنید، بانک پروژه یکی از گزینه‌هایی است که می‌توانید برای دانلود قالب پاورپوینت از آن استفاده کنید.

در سایت بانک پروژه یک دسته بندی‌ به قالب های آماده پاورپوینت اختصاص داده شده است که پیشنهاد می کنیم از این قالب ها دیدن کنید.

در دسته بندی « قالب پاورپوینت »، قالب‌های بسیار زیادی وجود دارد که با دانلود هرکدام از آن‌ها می‌توانید در مدت زمان کوتاهی پاورپوینت مورد نظر خود را به سادگی آماده کنید.

همچنین با توجه به اینکه خیلی از دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نیاز به قالب های پایان نامه دارند و هزینه ساخت این نوع پاورپوینت‌ها بسیار زیاد است.

با کمی جستجو در دسته بندی « قالب پاورپوینت » سایت بانک پروژه ، می توانید قالب مد نظر خود را بیابید و پس از دانلود به سادگی از آن استفاده کنید.

پاورپوینت‌های موجود در این دسته بندی بسیار بروز است و اکثر سلیقه‌ها را نیز پوشش می‌دهد.

 

و در اخر، نکات و اصول استفاده از یک قالب پاورپوینت :

همانطور که می دانید، پاورپوینت یکی از برترین نرم افزارهای آموزشی است.

همانطور که 20 سال پیش، یکی از اصلی‌ترین ابزارهای آموزشی که سخنرانان حرفه‌ای از آن استفاده می‌کردند استفاده از اسلاید و پروژکتور برای نمایش آنها بود.

اما امروزه روشی که سخنرانی حرفه‌ای – و حتی غیر حرفه‌ای – از آن استفاده می‌کنند، استفاده از پاورپوینت است.

اما یک قالب حرفه‌ای پاورپوینت چطور ساخته می‌شود و چه کارهایی باید انجام دهیم تا پاورپوینت ما حرفه‌ای به نظر برسد؟

نرم‌افزار پاورپوینت این امکان را به شما می‌دهد که از تصاویر، نوشته‌ها، فیلم‌، صوت و حرکات و افکت‌های تصویری و انیمیشن استفاده نمایید تا بتوانید سخنرانی و ارائه مطلب بهتری داشته باشید، نه این که تمام زحمات شما به عنوان ارائه دهنده نیز به عهده پاورپوینت باشد!

در اجرای پاورپوینت نکات بسیار زیادی وجود دارد و دوره‌های آموزشی بسیاری می‌توان برگزار کرد و در این مقاله قصد دارم که نکاتی کلی در رابطه با ساخت پاورپوینت را با شما درمیان بگذاریم.

پاورپوینت و سخنرانی

بزرگ بنویسید!

بله! پاورپوینت برای دیده شدن ساخته می‌شود نه برای نگاه کردن با ذره‌ بین!

خیلی‌ها اعتقاد دارند که متن باید فقط تا اندازه‌ای که قابل خواندن است بزرگ باشد و این یک اشتباه بزرگ است! تا می‌توانید باید کوتاه اما بزرگ بنویسید!

از تصاویر استفاده کنید

تصاویر باعث می‌شوند که همه چیز در خاطر مخاطبان شما بماند، البته اگر تصاویر هنرمندانه انتخاب شوند نه هر تصویری!

سعی کنید از تصاویر مرتبط، آموزشی و به یاد ماندنی استفاده کنید.

گاهی برای ساخت تمام یک پاورپوینت یک ساعت وقت می‌گذارم و برای ساخت یک تصویر آن دو ساعت!

پاورپوینت قرار نیست که مثل نرم‌افزار word باشد که تماماً در آن بنویسید! عکس‌ها را به کمک خود بیاورید.

از افکت‌های زیاد استفاده نکنید

یک اصل کلی! هیچگاه بیش‌ از اندازه از افکت‌ها و جلوه‌های بصری استفاده نکنید زیرا باعث می‌شود که مخاطبان شما پس از مدتی خسته شوند و هیچ تمایلی به نگاه کردن به پاورپوینت شما نخواهند داشت.

این که یک متن با یک جلوه خاص ظاهر شود و با یک جلوه عجیب و غریب مخفی شود، اصلاً جالب نیست! مخصوصاً اگر بیش از اندازه برای مخاطبانتان تکرار شود!

هرچقدر که می‌توانید از افکت‌ها استفاده نکنید و ساده باشید!

جمله نویسی نکنید

قرار نیست در یک صفحه پاورپوینت جمله نویسی کنید! فقط باید محتوا را به گونه‌ای که نکات اصلی را برساند به صورت «تیتر» بیان کنید.

مثلاً اگر قرار است بگویید که :

سیاره زهره گرم‌ترین سیاره در منظومه شمسی است و تنها سیاره‌ای است که زمان چرخیدن آن به دور خودش (چرخش وضعی)، از چرخیدنش به دور خورشید (چرخش انتقالی) طولانی تر است.

باید در پاورپوینت خود اینطور عمل کنید:

سیاره زهره

** گرم‌ترین

* چرخش وضعی طولانی تر از انتقالی!

قرار نیست همه چیز در پاورپوینت باشد، فقط باید نکات اصلی باشد که شما در مورد آنها بیشتر و کامل‌تر صحبت کنید.

قانون 6 * 6 را رعایت کنید!

قانون 6 * 6 یک قانون اجتناب ناپذیر است که می‌گوید پاورپوینت شما حداکثر باید 6 خط داشته باشد و در هیچ خطی هم نباید از 6 کلمه بیشتر استفاده شده باشد.

اگر این قانون را زیر پا بگذارید، مطمئناً مسیر اشتباهی در طراحی پاورپوینت خود رفته‌اید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *