دانستنی ها

طراحي لباس هوشمند براي افزايش تحمل سربازان در برابر خستگي

طراحي لباس هوشمند براي افزايش تحمل سربازان در برابر خستگي

مهندسان موسسه ويس دانشگاه هاروارد در حال كار بر روي يك لباس هوشمند هستند كه به ارتقاي مقاومت فيزيكي سربازان در جبهه‌هاي جنگ كمك كرده و بروز خستگي را به تاخير مي‌اندازد و به طور بالقوه مقاومت بدن را در برابر آسيب‌ها در زمان حمل بارهاي زياد افزايش مي‌دهد.

اين مهندسان از دريافت يك قرارداد 2.6 ميليون دلاري از سازمان پروژه‌هاي تحقيقات دفاع آمريكا(دارپا) براي ساخت اين لباس هوشمند خبر داده‌اند.

اين لباس با به تاخير انداختن بروز خستگي باعث مي‌شود كه فرد بتواند مسافت‌هاي طولاني‌تر را طي كرده و همچنين در برابر آسيب‌هاي محتمل از حمل تجهيزات سنگين، سربازان را مقاوم خواهد كرد.

اين لباس سبك، موثر و غیر محدود از دستگاه‌هاي كمكي قابل پوشش ساخته خواهد شد كه از چندين فناوري بديع اين موسسه نيز برخوردار خواهد بود.

يكي از آنها يك حسگر كششي بوده كه بر مكانيك زيستي بدن بدون نياز به ابزارهاي سخت رايج كه اغلب در حركت اختلال ايجادمي‌كنند، نظارت مي‌كند. اين سيستم مي‌تواند به صورت بالقوه به شناسايي آغاز خستگي بپردازد. علاوه بر آن، يكي از فناوري‌هاي به كار رفته در اين لباس مي‌تواند به كاربر در حفظ تعادل با ارائه ارتعاشات مكانيكي سطح پائين كه عملكرد حسي بدن را ارتقا مي‌بخشند، كمك كند.

اين لباس جديد هوشمند براي غلبه بر چندين مشكل كه عموما با سيستم‌هاي كنوني پوششي همراه هستند، از جمله ملزومات نيروي بزرگ و ساختار كلي سخت آنها طراحي خواهند شد.

گرچه پروژه دارپا بر روي كمك به سربازان و حفاظت از آنها در ميدان جنگ متمركز بوده، فناوري‌هاي ايجاد شده مي‌توانند از كاربري‌هاي بسيار بيشتري نيز برخوردار باشند. براي مثال از دستگاه‌هاي نرم قابل پوشش مشابه مي‌توان براي افزايش مقاومت در كهنسالان و ارتقاي تحرك در افراد دچار به ناتواني‌هاي فيزيكي استفاده كرد.

 

 

 

 

 

 

منبع: سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *