بفرست برای دوستات :

http://media.isna.ir/content/5-362.jpg/3

تحقيقات جديد نشان مي‌دهد ميليون‌ها سال قبل نوعي ماهي كه اكنون منقرض شده از گروه كوسه‌ها جدا شده و به گونه‌هايي با استخوان‌هاي سخت شامل انسان‌ها تكامل يافته است.

بر اساس آخرين مطالعات، اين گونه‌ها كه اجداد نخستين ما را نيز در بر مي‌گيرند، داراي سر كوسه‌مانند بوده‌اند.

به گفته دانشمندان، استخوان‌هاي اين آبزي منقرض شده از غضروف‌هايي ساخته شده بود كه به زنجيره‌يي از گونه‌هاي با استخوان سخت از ماهي‌هاي استخوان‌دار گرفته تا انسان‌ها تكامل يافت.

بنابراين «جان فينارلي» زيست‌شناس دانشگاه كالج در دوبلين مدعي است كه اجداد مشترك تمامي مهره‌داران آرواره‌دار از جمله انسان به كوسه شباهت داشتند.

فينالي و همكارانش در تحقيقاتشان نوعي ماهي به نام Acanthodes bronni كه يكي از اعضاي گروه ماهيان آكانتوديان بوده را مورد بررسي قرار دادند. اين گروه شامل قديمي‌ترين ماهيان مهره‌دار داراي آرواره است.

اين آبزي حدود 290 ميليون سال قبل طي دوران اول (Paleozoic) مي‌زيسته است. گروه كوسه‌ها و گروه ماهي‌هاي استخواني نزديك به 460 ميليون سال قبل از يكديگر جدا شدند.

ماهي Bronni . A ردپاهاي اندكي از خود را در كنار مقياس‌هاي فسيلي و ستون فقرات باله‌ها بر جاي گذاشت اما تعداد كمي از جمجمه‌هاي خرد و فسيل شده آن در درون زمين از پس ميليون‌ها سال هنوز باقي مانده‌اند.

محققان در اين مطالعه از قالب‌هاي لاستيك سيليكون اين فسيل‌ها براي بازسازي آنوتومي سر اين ماهي‌ها استفاده كردند.

تحقيقات دقيق آن‌ها نشان‌دهنده وجود پشته‌‌ها و شيارهايي بود كه قبلاً مشاهده نشده بودند. اين دانشمندان 138 مشخصه اين جمجمه را تعيين كرده و آن‌ها را با جمجمه‌‌هاي chondrichthyes (گروه متشكل از كوسه‌ها و ماهي‌ها) و همچنين osteichthyes (ماهي‌هاي استخوان‌دار مانند ماهي‌هاي ساردين و خال مخالي امروزي) مقايسه كردند و دريافتند كه در مجموع سرهاي acanthodian متعلق به كوسه‌ها بوده است.

«مايكل كوتس» يكي از محققان حاضر در اين مطالعه نيز به شباهت فراوان اين ماهي به كوسه‌‌ها اشاره كرد.

 

 

 

منبع: سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *