بفرست برای دوستات :

http://media.isna.ir/content/4-26.jpeg/3

كشتي عمودي موسوم به پلت‌فرم ابزار شناور(FLIP)پنجاهمين سالگرد تحقيقات مستمر خود را جشن مي‌گيرد.

اين كشتي كه در ناوگان امريكا مستقر بوده و مورد كاربرد موسسه اقيانوس‌شناسي Scripps است، توسط فرد فيشر و فرد اسپيس، دانشمندان اين انستيتو طراحي شد.

به منظور تسهيل در مطالعات محققان در خصوص امواج صوتي زير آب، اين طراحان خواهان ساخت پلت‌فرمي بودند كه باثبات‌تر و آرام‌تر از كشتي‌هاي تحقيقاتي معمولي باشد.

طرح اين محققان به كشتي‌هاي معمولي كمتر شباهت داشت و با دسته بزرگ و يك بشكه طولاني بيشتر شبيه به توپ بيس‌بال بود.

قسمت‌هاي محل زندگي و كار در بخش دسته كشتي تعبيه شده‌اند و باقي‌مانده آن محفظه‌هاي خالي را تشكيل مي‌دهد.هنگامي كه آن‌ها مملو از هوا مي‌شوند، اين كشتي كه داراي هيچ گونه پيشروي توسط نيروي خود نيست و به مكان مورد نظر يدك كشيده مي‌شود، به طور افقي شناور مي‌شود.

هنگامي كه اين بخش‌ها پر از آب مي‌شوند، بخش 91.44 متري پايين‌تر FLIP در زير امواج غرق مي‌شود. طي 28 دقيقه‌يي كه ديوارها به عرشه تبديل مي‌شوند و بالعكس، خدمه تعادل خود را كنترل مي‌كنند.

در بخش آشپزخانه، يخچال و اجاق‌ها بر روي ابزار چرخك قرار داده مي‌شوند، بنابراين بدون افتادن همراه با كشتي مي‌چرخند. كابين‌ها و حمام‌ها به دو توالت و وان مجهزاند. يكي از آن‌ها به طور عمودي و ديگري به طور افقي براي استفاده در حالت‌هاي مختلف كشتي مورد استفاده قرار مي‌‌گيرند.

هنگامي كه كشتي در حالت عمودي قرار مي‌گيرد، به گفته يكي از دانشمندان، آن چنان باثابت مي‌ماند كه گويي فاقد تحرك است و اين امر به محققان امكان اجراي مطالعات اقيانوس‌شناسي را مي‌دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *