بفرست برای دوستات :

در اين قسمت در نظر داريم درباره يکي از خوردني هاي حلال صحبت کنيم.
اين خوردني شیرین، نوعی ميوه است که فوايد بي نظير جسمي و روحي را به همراه دارد. نه تنها خود آن، حتی ساقه و برگهایش از گذشته های دور در پزشکي و طب مورد استفاده بوده و اقوام مختلف از آن بهره مي بردند. در قرآن کريم، نام اين ميوه ارزشمند بارها ذکر شده است و جزو ميوه هاي بهشتي محسوب می شود. امروزه پزشکان و محققان نیز ارزش غذايي و دارويي اين نعمت الهي را دريافته اند و در رژيمهاي غذايي و صنایع داروسازي از آن استفاده مي کنند.

انگور ميوه اي است که در سراسر نقاط جهان دیده می شود و افراد بسياري را مجذوب طعم شيرين و لذيذ خود کرده است. انگور، ميوه درختي است که با داشتن ساقه اي نرم و تاب دار، از ديوار و درختان مجاور خود بالا مي رود. اين ميوه که غالباً در سه رنگ سبز، سياه و سرخ به عمل مي آيد، گوشتدار و سرشار از مواد مغذي است. 79 فی صد آن را آب تشکيل مي دهد و داراي قندهاي مختلف، املاح معدني و عناصر و ترکيبات سودمند است.
امام محمد باقر (ع) فرموده اند :
” چهار ميوه از ميوه هاي بهشت هستند : انگور، خرماي تازه، انار و سيب. “
در سالهاي اخير ، محققان دانشگاه ويسکانسين University of Wisconsin آمریکا در انگور سرخ، ماده اي شيميايي کشف کرده اند که اثرات خارق العاده بر سلامت قلب مي گذارد. به گفته آنان ، اين ماده شيميايي که ” ريزوراترول ” ( Resveratrol ) نام دارد، قلب را از عوارض ناشي از پيري، محافظت مي کند . اين ماده شيميايي در انگور سرخ، در حقيقت همانند يک رژيم کم کالري است که باعث افزايش طول عمر و کند شدن فرآيند پيري در بدن مي شود.
در انگور، ويتامين هاي مفيد دیگری ازجمله A ، B ، C و فلزاتي چون پتاسيم ، منيزيم،آهن، يد و فسفر وجود دارد. قند موجود در انگور، به راحتي و بدون هيچ گونه تغييري وارد خون شده و جذب مي شود و از قندهاي مفيد است.
اظهارات کارشناس محترم ” سید طاهر مدرسی” (عالم دینی افغان) درباره انگو.
« انگور يكي از بهترين ميوه هاست که نام آن يازده بار در قران عظيم الشأن ذكر شده است و جالب است كه خداوند در قرآن انگور را يكي از ميوه هاي بهشتي یاد کرده است که براي بهشتيان عنايت كرده است.
انديشمندان انگور را به عنوان يك داروخانه طبيعي و كامل عيار معرفي كرده اند. انگور سرشار از مواد معدنی مثل پتاسیم، سديم، كلسيم، فسفات وآهن است که تقویت کننده مغز و اعصاب انسان است و به آنها سلامتی می بخشد. در کل انگور سه حالت مصرفي دارد .
1- استفاده از انگور كه فايده هاي زيادي براي سلامت بدن انسان دارد و به عنوان يكي از غذاهاي بهشتي ياد شده است.
2- ساختن سركه از انگور که دارویي شفابخش و مفيد و ارزشمند است.
3- ساختن شراب از انگور كه در كشورهاي اروپايي، آمريكا و كانادا به شكل بسيار گسترده وجود .
اما حالت سوم استفاده از انگور به شدت در اسلام منع شده است و همين طور در روايات هم زياد داريم كه از شراب استفاده نكنيد.»
در 11 آیه از قرآن کريم، به انگور اشاره شده است. خداوند با وصف میوه های بهشتی برای پرهیزگاران، از انگور به عنوان رزق نيکو یاد می کند.
در آیات 31 و 32 سوره نباء می فرماید : ” مسلما ً برای پرهیزگاران نجات و پیروزی بزرگی است : باغهایی سرسبز و انواع انگورها “
پیامبر اسلام و امامان از اهل بیت آن حضرت، درخصوص تغذیه و سلامتی، نکات ارزشمندی را مطرح کرده اند و مردم را به خوردن غذاها و میوه هایی خاص تشویق نموده اند.
به عنوان مثال، امام علي (ع) درباره انگور مي فرماید : ” انگور ، هم ميوه است و هم غذا / همچنین حلواي شيرين و خوشمزه اي است . ” در این گفته، ايشان انگور را نه فقط به عنوان ميوه ای سودمند، بلکه آن را يک غذای کامل معرفي مي کند. هم اینک نیز پزشکان و متخصصان تغذيه، خرما و انگور و حتي کشمش را یک غذای کامل می دانند که نیازهای ضروری بدن را تأمین می کند . این گروه از میوه ها پس از مصرف، به سرعت جذب خون می شوند و قند و انرژی مورد نیاز را به بدن می رسانند. بنابراين انسان با خوردن حجم کمي از انگور یا کشمش، انرژي فراواني را برای فعالیتهای جسمی و فکری بدست می آورد.
فواید این میوه بيشمار است که در اینجا برخی از آنها را اینگونه ذکر مي کنيم . انگور تأثيرات روانی خارق العاده اي دارد و ضد افسردگي است. اين ميوه، در زدودن غم و اندوه و رفع استرس و اضطراب، مؤثر است. در روايات اسلامي آمده است که پس از واقعه طوفان نوح، هنگامی که آب فرو نشست و استخوان هاي مردگان پديدار شد، حضرت نوح بسيار اندوهگين و غمگين شد . خداوند به او وحي فرستاد که انگور سياه بخورد، تا غم و اندوهش برطرف شود.
اکنون محققان و پزشکان، به خاصيت غم زدايي انگور پی برده اند. آنان معتقدند به دليل وجود فلز پتاسيم در انگور، اين مسئله رخ مي دهد. پتاسيم، فرح بخش است و در رفع مشکلات تپش قلب تأثیر دارد. از نظر پزشکان، به هم خوردگي سيستم ضربان قلب در ایجاد افسردگی مأثر است، لذا با رفع بی نظمی ضربان قلب، از میزان افسردگی کاسته مي شود. ابوعلي سينا فيلسوف و پزشک بزرگ اسلامي نیز انگور را در رفع دردهاي معده و روده بسيار مفيد دانسته است. اين ميوه ، سموم بدن را دفع و خون را تصفيه مي کند و به دليل خونساز بودن، کسالت و سستی را برطرف مي سازد. متخصصان تغذيه، اين ميوه ارزشمند را براي کساني که دچار مسموميت، فشار خون بالا، سوء هاضمه و اختلالات پوستي هستند، سودمند مي دانند. جالب است بدانيد که از عصاره انگور طبیعی مي توان ماسکهاي زيبايي درست کرد. زيرا عصاره طبيعي آن، چين و چروک پوست را برطرف می کند و شفافيت و طراوت خاصي به آن می بخشد.
از میوه انگور، فرآورده های غذایی مختلفی به دست می آید که شامل : کشمش، شیره انگور، روغن هسته انگور، سرکه، غوره و آبغوره است. کشمش که همان انگور خشک شده است، حدود ۶۰ فی صد قند دارد. همچنین میزان زیادی آنتی اکسیدان دارد که از این بابت با میوه هایی نظیر آلو و زردآلو برابری می کند.
جالب است بدانید هر قدر مدت زمان خشک شدن انگور طولانی تر باشد، مواد مغذّی آن بیشتر خواهد بود و ارزش غذایی کشمشی که به صورت طبیعی خشک شده است، بیشتر از شکل صنعتی آن است. برای کشمش فواید بیشماری ذکر شده است. کشمش، بیش از انگور در بدن انرژی تولید می کند. کشمش همچنین در بهبود بیماری‌ های تنفسی، ذات الریه، بیماری های کلیوی و ناراحتیهای مثانه و کبد نقش مؤثری دارد. در روایات اسلامی برای نوعی از کشمش ، خواص چشمگیری مطرح شده است. این نوع از کشمش ، ” مَویز ” نام دارد که از خشک کردن انگور سیاه و سرخ بدست می آید.
پیامبر اکرم (ص) می فرماید : ” از خوردن مویز غفلت نکنید ،زیرا بدن را صحیح و سالم می سازد. مویز انسان را خوش خلق می کند و اعصاب را تقویت می کند و لاغری بدن را نیز از بین می برد. “
در روایات ، خوردن بیست و یک دانه مویز در هنگام ناشتا، برای رفع ناراحتی ها و بیماری آلزایمر ( فراموشی ) مؤثر دانسته شده است.
بررسیهای جدید محققان نیز نشان می دهد که خوردن مویز می تواند از بروز بیماری آلزایمر جلوگیری كند. به نوشته نشریه ” شیمی و صنعت ” كه در انگلیس منتشر می‌ شود، تركیبات مویز، دارای اثر بسیار قوی برای جلوگیری از بروز اختلا‌لا‌ت ناشی از آلزایمر است. بررسیها در محیط آزمایشگاهی نشان می دهد که مویز تركیباتی از نوع ” آنتوسیانین ” و ” پلی فنولیك ” دارد كه در بهبود نسبی بیماران مبتلا به آلزایمر مؤثر هستند. اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ و ویتامین E نیز در مویز یافت می شود.
به گزارش سایت پزشکان ایران، مویز، در ردیف ضد سرطانها قرار دارد و حتی درمان کننده برخی از انواع سرطانها و بیماریهای قلبی است. این نوع از کشمش ، برای نرمی و انعطاف پذیری رگها نیز بسیار مفید است.
سرکه ، از دیگر فرآورده های مفیدی است که از انگور به دست می آید. البته از سیب و خرما هم سرکه ای خوش طعم تهیه می شود. اصولاً در اکثر نقاط جهان، در ترشیجات و سالاد از سرکه استفاده می شود. مصرف سركه در كنار وعده‌های غذایی، باعث رقیق شدن خون می شود. همچنین سرکه، به تجزیه چربیها و دفع سموم بدن كمك می کند و سبب كاهش چربی و كلسترول بد خون می ‌شود.
در روایات اسلامی نیز آمده است که سرکه، باعث تقویت و ازیاد عقل می شود و قلب را شفاف و نورانی می کند.
اسید سیتریك موجود در سركه، هضم و جذب كلسیم موجود در مواد غذایی را آسان می کند و در سوخت ‌و ساز بدن مؤثر است. سركه می ‌تواند باكتری‌ های مضر سیستم گوارش را از بین ببرد. بنابراین افرادی كه در سیستم گوارش خود با مشكلاتی نظیر : یبوست، اسهال، دل درد مواجه هستند، می ‌توانند با مصرف سركه به رفع این مشكل کمک کنند. از دیگر فواید سرکه این است که ترشح اسید معده را متعادل می كند و در رفع جرم دندان و التهاب لثه مؤثر است. لازم به ذکر است که پزشکان مصرف سركه را برای مبتلایان به ضعف اعصاب، درد مفاصل و زخم معده مضر دانسته اند.
انگور فرآورده دیگری نیز دارد که در اسلام، خوردن آن گناهی بزرگ شمرده می شود. این فرآورده، شراب است که علاوه بر ایجاد بیماریهای جسمی، فرد را دچار اختلالات فکری، روانی و شخصیتی می کند. از نظر اسلام، فرد شراب خوار، به انجام رفتارهای غیر اخلاقی و جنایت گرایش فراوان دارد. لذا خوردن آن به شدت نهی شده است.
آیا می دانید که :
آیا می دانید برای تقویت سیستم ایمنی بدن در فصل سرما، نوشیدن آب میوه تازه و چای بسیار توصیه می شود؟
– برای جلوگیری از سرماخوردگی، یادگیری نحوه تهیه چند نوشیدنی گیاهی و رعایت برخی توصیه ها خالی از فایده نیست. فقط در تابستان نیست که بدن برای تنظیم دمای مناسب بدن خود فعالیت بیشتری دارد و در جریان این فعالیت آب از دست می دهد بلکه با سرد شدن هوا و تغییر پیوسته دمای بدن به دلیل رفت و آمد در محیط گرم اتاق و هوای سرد بیرون، نوشیدن مایعات فراوان نیز ضروری است . بهترین نوشیدنی ها آب معدنی، چای و آب میوه رقیق شده هستند. همراه این نوشیدنیها استفاده از تابلت ها یا قرصهای حاوی روی نیز توصیه می شود البته تحت نظر پزشک که در تقویت ایمنی بدن مؤثر است. با تقویت سیستم ایمنی بدن میزان ابتلا به سرماخوردگی کاهش پیدا می کند.
– شبی یک گیلاس مخلوط زنجبیل و آب میوه : صد گرم آب پرتغال یا مالته تازه و نصف قاشق چای خوری زنجبیل تازه رنده شده را مخلوط کنید و پیش از خواب بنوشید.
و اما چند توصیه دیگر برای فصل سرما
– یکی از مهمترین نکات برای جلوگیری از سرماخوردگی، گرم نگه داشتن پاها در هوای سرد است. با گرم نگه داشتن پاها روال طبیعی گردش خون در بدن بهتر حس می شود و سیستم ایمنی بدن بهتر کار خواهد کرد.
– نباید فراموش کرد که با آغاز فصل سرما بدن نیز می بایست با این تغییر عادت کند و خود را با شرایط آب و هوایی پاییز و زمستان تطبیق دهد بنابر این از هوای سرد وحشت نکنید.
– از تردد در مکان های بسته و پر جمعیت خودداری کنید و در نهایت کمی پیاده روی بسیار بهتر از تردد با وسایل نقلیه عمومی است. اگر مجبور به طی کردن مسیرهای طولانی و استفاده از وسایل نقلیه عمومی هستید حتماً چندین بار در روز دستهایتان را با آب و صابون بشویید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *