دانستنی ها

تازه‌ترین رکورد سرعت خودرو «مرد یخی»

رکورد سرعت روی یخ

یک بدلکار فنلاندی توانسته جدیدترین رکورد سرعت جهانی را برای سریع‌ترین خودرو روی یخ با سرعت بیش از ۳۳۴٫۷۴ به ثبت برساند.

به نقل از سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌این رکورد سرعت جدید توسط جان لایتینن «مرد یخی» در یک مسیر ۱۲ کیلومتری بر روی آبهای یخزده خلیج بوتنیا در نزدیکی شهر اولو ثبت شد.

وی توانست این رکورد را با خودرو آئودی RS6 با یک نوع جدید لاستیک میخدار قابل استفاده در خیابان ساخت شرکت فنلاندی لاستیک نوکیان بدست آورد.

سازمان رکوردهای جهانی گینس در قوانین خود آورده که رکوردهای رانندگی با سرعت بر روی یخ باید با لاستیکهای قابل دسترسی در بازار بدست بیاید که برای استفاده در جاده‌های کشوری که رکورد در آن ثبت می‌شود، تائید شده باشد.

این رکورد جدید، رکورد سرعت قبلی را که توسط خود لایتینن با همین خودرو و با استفاده از لاستیکهای شرکت نوکیان با سرعت بیش از ۳٫۲ کیلومتر در ساعت ثبت شده بود، شکسته است.

لایتینن همچنین رکورد سریعترین خودرو برقی جهان بر روی یخ را نیز در اختیار دارد که در مارس ۲۰۱۲ با یک خودروی پیش‌ساخت به سرعت بیش از ۲۵۱ کیلومتر در ساعت رسید.

وی در جدیدترین تلاشهای خود به سرعت بیش از ۳۳۹٫۵ کیلومتر در ساعت رسید اما قوانین گینس مشخص کرده که سرعت در یک مسیر یک کیلومتری در هر دو جهت اندازه‌گیری شده و رکورد، میانگینی از زمان در هر راه است.

این خودرو با یک آغاز پروازی در جاده کار خود را آغاز کرده که باید طبیعی بوده و نباید بطور شیمیایی اصلاح شده باشد و اینکه زمان دستیابی به رکورد تنها یک ساعت است.

لاستیکهای مورد استفاده برای ثبت رکورد سرعت جدید آخرین نمونه لاستیک میخ‌دار Hakkapeliitta 8 شرکت نوکیان بود که برای تعادل طولی و جانبی طراحی شده‌اند.

به گفته شرکت سازنده، این لاستیک‌ها به رانندگان در کنترل با ثبات و قابل پیش‌بینی در سرعتهای بالا بر روی یخهای ناهموار و همچنین در زمان راندن در جاده های زمستانی کمک می‌کنند.

شرکت نوکیان اولین لاستیک زمستانی جهان را برای یخبندان زمستانی در سال ۱۹۳۴ تولید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *