سلامت

ویروس HIV

مقدمه:

هر زمان بشر احساس می کند به آرامشی و دستاوردی مهم دست یافته است . ناگهان با مشکلی بزرگتر و وحشت ناک تر مواجه می شود . متاسفانه ایدز ، مولود تجدد و تمدن گریبان همه را گرفته است وگناهکار بی گناه از این مشکل در رنج و عذاب اند.

 

بعنوان یک زیست شناس بر خود واجب دیدم که نکاتی را که در گوشه و کنار ذهنم از کتب و اخبار و سایت ها داشتم بصورت مقاله ای برای استفاده بهتر خوانندگان جمع آوری نمایم و برای آگاهی بیشتر از این بلای خود ساخته به علاقه مندان ارائه نمایم. شاید که توانسته باشم به این نحو در ارتقا آگاهی از ایدز کمکی کرده باشم .

خوشبختانه قلعه مستحکم دین بعنوان بهترین بازدارنده در این مورد می باشد . با عنایت به جنبه های غیر اخلاقی دخیل در انتقال ایدز روشن می شود که دینداری و رعایت مسائل اخلاقی می تواند حافظ مطمئنی برای ما باشد.

طرح مسئله:

ویروس کوچکترین موجود زنده شناخته شده در عالم هستی می باشد که مشکلات جدیدی را برای بشر ایجاد کرده است. برخی ویروسهای بیماریزای  عالمگیر می باشند وبرخی مربوط به مناطق خاص جغرافیایی می باشند. برای مهار بیماری ها و عفونتهای ویروس چند نکته را باید مورد توجه قرار دهیم:

۱- در مرحله اول باید ساختمان و عملکرد و نحوه تولید مثل ویروس مطاله شود.

۲- در مرحله بعدی راه های انتقال و مخازن ویروسی شناسایی شود.

۳- مکایسم ایجاد بیماری و عفونت زایی به دقت شناسایی شود.

۴- درمرحله آخر به راهکارهایی برای مبارزه با ویروس با توجه به برخی محدودیت ها آزمایش شود.

اکثر دانشمندان معتقدند که ویروسها در بیشتر موارد از موتاسیون سلولهای یوکاریوتیک به وجود آمده اند. فاژهای باکتریای در زمره کوچکترین ویروس ها قرار دارند و قرابت DNA نزدیکی با میزبانان باکتریای خود دارند.در ویروسهای انسانی نیز در بیشتر موارد این امر صادق است.پس شناسایی و اجتناب از مواد یا اشعه های القا کننده موتاسیون یکی از راه های مهم و اساسی در مبارزه با تولید ویروسهای جدید می باشد.

ایدز مولود تمدن غربی امروزه به طور گسترده تمام جهان را در بر گرفته است. در کشور های آسیایی و آفریقایی شدت گسترش ایدز به علت فقر و کمبود مراقبت های بهداشتی از سرعت خیره کننده ای بر خوردار می باشد.

در ایران به دلیل پاره ای ملاحظات بی مورد افراد مبتلا به ایدز اطلاع دقیقی از آمار مبتلایان نیست . به همین ترتیب در رسانه های عمومی نیز به تفصیل در مورد ایدز بحث و بررسی نمی شود و مولود این کم توجهی ها سبب نا آگاهی  گسترده ای می شود . پرداختن بی پرده و صریح به موضوع ایدز و با آموزش های اساسی از دوران خردسالی و نوجوانی می توان از گسترش ایدز و صرف  هزینه های هنگفت درمان و کنترل افراد مبتلا به ایدز صرفه جویی کرد.

در عفونتها و بیماری های منتقله از راه های جنسی مانند ایدز باید با فرهنگ سازی و ارائه آموزش های ویژه به مقابله با آنها پرداخت. برای حمایت از افراد مبتلا به ایدز یک سازمان جهانی با آرم روبان قرمز تشکیل شده است .تا حمایت های لازم را از این افراد برای بهبودی و سایر مسائل مرتبط با ایدز انجام دهند.

ویروس HIV چیست؟

(Human Immunodeficiency Virus HIV) به معنی ویروس نقص ایمنی انسان است. اولین بار در سال ۱۹۸۱ در آمریکا پنومونی ناشی از پنوموسیستیس کارینی در پنج مرد همجنس باز که قبلا سالم بودند مشاهده شد تا این که در سال ۱۹۸۳ HIV  از یک بیمار لنفادنوپاتی جدا شد و در سال ۱۹۸۴ ثابت شد که این ویروس عامل مسبب AIDSمی باشد.

ویروس HIV  از خانواده رترو ویروسها و از زیر خانواده لنتی ویروس ها می باشد ویروسهای نقص ایمنی انسان HIV-1  و HIV-2 که ویروسهای سیتوپاتیک می باشند.

در میکروسکوپ الکترونی این ویروس به شکل دوازده وجهی دیده می شودبا خارهای سطحی متعدددارای دوپوشش پروتئینی و اصلی ورای غشایی می باشد. ویریون از سطح سلولهای آلوده جوانه می زند وبه محیط بیرون آزاد می شود. به همین علت است که ویروس HIV بطور مداوم پوشش خود را عوض می کند و به هنگام جوانه زدن از غشای سلول میزبان انواع متفاوتی پروتئین و گلیکو پروتئین جدا می کند که ترکیب آن منحصر به فرد می باشد. در شکل شماتیک از ویروس بطور واضح لایه ها و هسته ی ویروس قابل مشاهده است. دو قطعه RNA که بصورت جدا از هم در مرکز ویروس مستقر هستند . این ویروسها حاوی آنزیم ریورس ترانس کریپتاز معکوس هستند و به کمک همین آنزیم است که پس از ورود به داخل سلول می توانند از روی RNA ژنوم دورشتهای DNA  را سنتز کنند . پس از این مرحله DNA  سنتز سده به هسته سلول میزبان رفته و توسط آنزیم های خود در DNA سلول میزبان رخنه می کنند و سیستم همانند سازی کننده میزبان را وادار به همانند سازی از ژنوم خود کرده و در مراحل بعدی به شدت زیاد اجزای ویروس HIV به سرعت سنتز می شود وبا پدیده جوانه زدن ازسلول میزبان سبب آسیبهای جدی به غشای سلول میزبان شده ودر نهایت سلول لیز می شود. و به این جهت که سلول های میزبان ویروس گلبولهای سفید می باشد سبب کاهش شدید این سلولها شده ودر اثر برخورد یک بیماری عفونی بدن نمی تواند از خود دفاع کند . حتی در اثر یک سرماخوردگی ساده احتمال مرگ وجود دارد.

مراحل مختلف عفونت باHIV  :

ویروس ایدز (HIV) سلولهای سیستم ایمنی را آلوده می‌کند.T- helper lymphocyte (لنفوسیت T کمک کننده) سلول اصلی است که توسط HIV  آلوده می‌شود. سلول T- helper یک سلول سرسخت در سیستم ایمنی است و با  تمامی دیگر سلولهای سیستم ایمنی همکاری می‌کند. بنابراین صدمه یا از بین رفتن سلول  T- helper تاثیر جدی در سیستم ایمنی می‌گذارد. در سطح این سلول ها مولکولی به نام  CD4 وجود دارد. به همین این خاطر به سلول T- helper، لنفوسیت CD4+ یا CD4+ Lymphocyte  هم گفته می‌شود. HIV برای ورود به سلول T- helper  به مولکول CD4 سطح سلول متصل شده و آنرا آلوده میکند.

وقتی که سلول T- helper با HIV آلوده شد، HIV در آن تکثیر پیدا می‌کند و طی ۶-۲ روز سلول آلوده می‌میرد و ویروسها آزاد شده و سپس وارد سلولهای T- helper دیگری می‌شوند و آنها را آلوده می‌کنند. در مبارزه با این فرآیند سیستم ایمنی بسرعت HIV و سلول‌های آلوده با HIV را می‌کشد و سلولهای T- helper از دست رفته را جایگزین می‌کند.

بطور کلی، مراحل آلودگی با HIV به ۴ مرحله تقسیم می‌شود:

۱ – عفونت اولیه

۲ – مرحله بدون علامت بالینی

۳ – مرحله علامتدار عفونت با HIV        و

۴ – پیشروی از HIV تا AIDS

 

علائم بیماری چگونه ظاهر می شود؟

با کاهش قدرت سیستم دفاعی به مرور زمان بدن مستعد ابتلا به عفونتها، بیماریها و سرطانهایی می شود که به طور معمول در افراد عادی دیده نمی شوند.این بیماریها بصورت بیماریهای ریوی، اسهالهای شدید و‌ تبهای مزمن طولانی، کاهش وزن،‌ اختلالات شخصیتی،‌ بیماریهای مغزی و پوستی خود را نشان می دهندکه درنهایت منجر به مرگ فرد مبتلا خواهد شد.

منابع:

۱-     میکروبیولوژی جاوتز (فصل ویروسهای RNA دار ) چاپ ۲۰۰۵

۲-     اصول تب داخلی هاریسون (عفونت های ویروسی از فصل ۱۹۸)چاپ ۲۰۰۱

۳-     جزوه میکروبیولوژی دکتر کریم اله قاسمی

۴-     جزوه ویروس شناسی دکتر کریم اله قاسمی

۵-     ویروس شناسی دکتر کریم اله قاسمی

۶-     سایت رسمی مبارزه جهانی با ایدز UNAIDS

7-     WWW.IRANHIV.COM

8-     WWW.EMDADEAIDS.COM

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *