بفرست برای دوستات :

مقدمه:

رشته گياه پزشكي از آن رشته هاي نوپا ، كاربردي جذاب است كه علاقمندان خود را جذب كرده است . عنوان گياه پزشکي در علوم کشاورزي ايران از سال 1342 به جاي «دفع آفات و حفاظت گياهان» مطرح شده است. به طور کلي، در اين رشته تشخيص و شناسايي آفات و عوامل بيماري گياهان زراعي، باغي، زينتي، جنگلي، مرتعي و فرآورده هاي گياهي و همچنين شناخت علايم و چگونگي اثر آفات و عوامل بيماريهاي انگلي و غيرانگلي بر گياهان و آشنايي کامل با اصول و روشهاي مبارزه، مورد بحث قرار مي گيرد.

1- گياه پزشکي
1-1) تعريف و هدف
در دوره کارشناسي مهندسي کشاورزي، عنوان گياه پزشکي به رشته اي اطلاق مي شود که در آن علوم و فن آوري در زمينه هاي شناخت آفات و عوامل بيماري زاي گياهي و اصول و روشهاي مبارزه با اين عوامل مورد بررسي قرار مي گيرد.
هدف از ايجاد اين رشته، تربيت کارشناساني است که علاوه بر داشتن معلومات علمي و فني کشاورزي عمومي، در زمينه گياه پزشکي، علوم مربوط به شناخت آفات و عوامل بيماري زاي گياهي را در حد کارشناسي به صورت نظري و عملي بياموزند و با فنون و روشهاي مختلف حفظ محصولات کشاورزي، همچنين مبارزه با آفات و بيماريهاي گياهي نيز به صورت علمي و کاربردي آشنايي کافي پيدا کنند تا بتوانند به عنوان مدرس در هنرستانهاي کشاورزي، کارشناس اجرايي تحقيقات در مراکز پژوهشي کشاورزي و مدير و مجري امور حفاظت گياهان در موسسه هاي دولتي و خصوصي بخش کشاورزي خدمات شايسته اي را ارائه دهند. بر اساس آيين نامه آموزشي دوره کارشناسي، طول دوره کارشناسي گياه پزشکي چهار سال است و دانشجويان به طور متوسط اين دوره را در همين مدت طي مي کنند. حداکثر طول زمان تحصيل مجاز در اين دوره 6 سال و هر سال تحصيلي شامل دو نيم سال است. هر نيم سال تحصيلي شامل 17 هفته کامل آموزشي است. نظام آموزشي اين دوره به صورت واحدي است و براي هر واحد درس نظري در هر نيمسال 17 ساعت آموزش کلاسي منظور مي شود.
1-2) اهميت و جايگاه در جامعه
با توجه به اهميت محوري بخش کشاورزي در امر تغذيه و اقتصاد کشور و از آن جا که رسيدن به خودکفايي و استقلال اقتصادي در اين عرصه، تضمين کننده استقلال سياسي ما نيز خواهد بود. هر گونه تلاش براي افزايش توليدات کشاورزي، بسيار ارزشمند و حياتي است. يکي از راههاي افزايش محصول، جلوگيري از زيانهاي آفات و بيماريهاي مختلف گياهان و فرآورده هاي گياهي است که هر سال، ضرر و زيان قابل توجهي را بر کشور تحميل مي کند. با توجه به دانش و فن آوري روز، لازم است روشهاي علمي جديد، جايگزين شيوه هاي سنتي مبارزه با آفات و بيماريهاي گياهي شود، تا با افزايش سطح توليدات از ورود محصولات کشاورزي خارجي بي نياز شويم.

 

سطوح رشته:

رديف نام دانشگاه کارداني کارشناسي ارشد دکترا
1آزاد- ابرکوه
2آزاد- بجنورد
3آزاد- پیشوا
4آزاد- تبریز
5آزاد- جهرم
6آزاد- خرم آباد
7آزاد- دامغان
8آزاد- دزفول
9آزاد- رفسنجان
10آزاد- شیراز
11آزاد- علوم و تحقیقات تهران
12آزاد- مرودشت
13آزاد- مهاباد
14آزاد- میانه
15آزاد- ورامين پيشوا
16آزاد- یزد
17آزاد-اراک
18آزاد-خوراسگان
19آمورشکده کشاورزی کرج
20اروميه
21بوعلی سینا همدان
22تبریز
23رازی کرمانشاه
24زابل
25زنجان
26شاهد تهران
27شهیدباهنرکرمان
28شهیدچمران اهواز
29شیراز
30صنعتی اصفهان
31علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
32فردوسي مشهد
33گیلان
34مازندران
35مجتمع آموزش عالی ابوریحان- مامازن ورامین
36محقق اردبیلی اردبیل
37ولیعصر رفسنجان

38

کشاورزی مراغه

 

دروس رشته:

 

رديفنام درس
1آبياري عمومي
2آفات انباري
3آفات مهم درختان ميوه
4آفات مهم گياهان زراعي
5آفات و بيماريهاي مهم گياهان زينتي
6آفات و بیماریهای گیاهان جنگلی
7آمار و احتمالات
8اصلاح مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهان
9اصول اصلاح نباتات
10اصول تبديل و نگهداري فرآورده‌هاي کشاورزي
11اصول ترويج و آموزش كشاورزي
12اصول رده بندی حشرات
13اقتصاد کشاورزي
14اکولوژي
15باغباني عمومي
16بند پایان زیان آور انسان و دام
17بيماريهاي گياهي
18بيماريهاي مهم درختان ميوه
19بيماريهاي مهم گياهان زراعي
20بيوشيمي عمومي
21بیماریهای فیزیولوژیک
22بیماریهای ویروسی و باکتریایی گیاهان
23تکنولوژي مبارزه شيميايي
24جانور شناسي
25جلسه بحث
26حشرات گرده افشان و زنبور عسل
27حشره شناسي
28حشره‌شناسي و دفع آفات
29خاک‌شناسي عمومي
30دامپروري عمومي
31روشهای پیشرفته آماری
32رياضيات عمومي
33زراعت عمومي
34زراعت غلات
35ژنتيک
36سم شناسي
37شيمي آلي
38شيمي عمومي
39طرح آزمايشهاي كشاورزي1
40علف‌هاي هرز و کنترل آنها
41عمليات کشاورزي
42فيزيولوژي گياهي
43فيزيک عمومي
44فیزیولوژی حیوانی
45قارچ شناسي
46گياهشناسي 1(فيزيولوژي و تشريح )
47گیاه شناسی 2 (سیستماتیک و مرفولوژی)
48ماشين‌هاي کشاورزي
49ميکروبيولوژي عمومي
50نرم تنان و مهره داران زیان آور کشاورزی
51نماند شناسی
52هوا و اقليم شناسي
53کارآموزي
54کاربرد رادیو ایزوتوپها در گیاه پزشکی
55کنه شناسی

صنعت و بازار کار:

تواناييهاي لازم براي داوطلبان اين رشته و ادامه تحصيل در آن براي ادامه تحصيل در رشته گياه پزشکي- با توجه به ماهيت درسهايي که در اين دوره تدريس مي گردد- داوطلب بايد علاقه مند به علوم زيست شناسي بويژه علوم مربوط به گياه شناسي و کشاورزي باشد و با توجه به اين که اغلب درسها داراي کار عملي در آزمايشگاه و يا در مزرعه است بنابراين داوطلب بايد به کار در آزمايشگاه و مزرعه علاقه داشته باشد، همچنين در زمينه درسهايي مثل زيست شناسي و شيمي از دانش و اطلاعات لازم برخوردار باشد؛ بعلاوه توان جسمي براي کار در مزرعه و آزمايشگاه را داشته باشد.
تواناييهاي فارغ التحصيلان
فارغ التحصيلان اين دوره مي توانند به عنوان کارشناس اجرايي يا تحقيقاتي در موسسه هاي مختلف دولتي و خصوصي بخش کشاورزي ايفاي وظيفه کنند، همچنين با توجه به دوره هاي کارشناسي ارشد حشره شناسي و بيماريهاي گياهي و همچنين دوره دکتراي گياه پزشکي، مي توانند در صورت داشتن شرايط لازم تا کسب آخرين مدارج تحصيلي در داخل کشور ادامه تحصيل دهند تا بتوانند مسووليتهاي بالاتر و مهمتر علمي، پژوهشي و اجرايي را بر عهده گيرند؛ همچنين پس از اتمام دوره دکتراي تخصصي امکان همکاري در دانشگاهها و ساير مراکز علمي و پژوهشي به عنوان عضو هيأت علمي برايشان فراهم مي گردد.

 

منبع:شبکه رشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *