بفرست برای دوستات :

مبتكر ايراني با هدف مقابله با مضررات استعمال دخانيات، قلياني طراحي كرده كه به گفته وي ضمن برخورداري از ويژگي‌هاي ظاهري قليان‌هاي معمولي مثل دود و صدا در آن از توتون استفاده نشده و دود حاصل از آن ترکيبي از بخار آب بي خطر از لحاظ تنفسي است.

قائم کيانيان، برگزيده جشنواره‌ جوان خوارزمي و مبتكر اين قليان با اشاره به اينكه از زمان پيدايش اولين مواد دخاني در دنيا تا به امروز اقدامات متعددي جهت بهبود و کاهش مضرات و عوارض ناشي از مصرف اين مواد صورت گرفته است، گفت: ممنوعيت و اقدامات بازدارنده و به موازات آن بهبود مصرف از طريق کاهش عوارض ايجادي و معرفي روش‌ها و دستگاه‌هاي ترک آن، از جمله اقداماتي هستند که در اين خصوص صورت گرفته است. در اين ميان مي‌توان به عنوان يکي از روش‌هاي مهم مصرف دخانيات ازمصرف قليان‌هاي سنتي نام‌برد که نه‌تنها در کشور ما مورد استفاده است بلکه در بسياري از کشورهاي دنيا نيز از اين وسيله جهت مصرف محصولات دخاني استفاده مي‌شود.

وي افزود: در سال‌هاي اخير شاهد رشد زياد و نگران کننده‌ مصرف اين وسيله درکشور بوده‌ايم که متاسفانه در بين قشر جوان جامعه شيوع بسياري دارد كه خود باعث افزايش نگراني در اين زمينه شده است. همچنين در مورد ساير محصولات دخاني به عنوان مثال سيگار، علاوه ‌بر تبليغات گسترده‌ منفي، شاهد انواع روش‌هاي ترک و کاهش عوارض مصرف به صورت انواع کرم‌ها، فيلتر‌ها، سيگارهاي الکتريکي هستيم. اما در مورد قليان سنتي به جز تغييرات ظاهري جهت زيبايي بيشتر و جذب مخاطب بيشتر و همچنين انواع متنوع وارداتي آن کمتر شاهد نوع و يا نمونه‌هاي بهبود يافته از لحاظ عوارض جانبي و مواد و روش هاي کاهش مضرات و ترک مصرف آن بوده‌ايم.

كيانيان تصريح كرد:در پروژه «قليان سالم» عوارض ناشي از مصرف قليان سنتي حذف و پارامترهاي جذاب آن براي مصرف کنندگان حفظ شده است تا اين روش به موازات روش‌هاي ديگر جهت کاهش عوارض ايجادي از اين محصول دخاني مورد استفاده قرار گيرد.

وي درباره مشخصات فني قليان سالم گفت: در اين پروژه با استفاده از فرايند‌هاي ارتعاشي مربوط به قطعات نيمه رسانا از مباحث فيزيک حالت جامد و ترکيب آنها با علوم ترموديناميکي، براي اولين بار موفق به توليد ترکيبي از بخار آب با حالت دود مانند، قابل تنفس و استنشاق، خنثي و بي‌خطر براي بدن انسان شديم که در اين قليان به عنوان ماده‌ اصلي مصرفي، معرفي شده و مورد استفاده قرار مي‌گيريد.

كيانيان با بيان اينكه اين دستگاه به وسيله‌ي انرژي برق کار مي‌کند، ادامه داد: در ساختار دستگاه به طور کامل از مواد بهداشتي با درجه‌ کيفيت غذايي (Food Grade) استفاده مي‌شود که کاملاً بهداشتي بوده و داراي تأييده‌هاي بين‌المللي از لحاظ سلامت و بهداشت است.

وي افزود: از جمله ويژگي‌هاي «قليان سالم» برخورداري از دود مطبوع، طعم و بوي به مراتب بهتر، ظاهري مدرن و شکيل، استفاده آسان و صداي قل‌قل قليان سنتي است.

قليان سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *