بفرست برای دوستات :

http://media.isna.ir/content/getty-156.jpg/3

پس از يك دهه تلاش، قايق جديد پرنده مينياتوري برقي توانست اولين پرواز آزمايشي خود را بر روي درياچه‌هاي منجمد فنلاند به انجام برساند.

قايق «فلاي‌نانو(FlyNano)» يك طراحي جديد براي هواپيماي شخصي سبك با وزن كمتر از 70 كيلوگرم است كه به معني عدم نياز به گواهينامه براي استفاده از آن است.

نمونه پيش‌ساخت ففلاي‌نانو در اولين پرواز آزمايشي خود بر روي درياچه هپاري فنلاند توانست براي چند ثانيه در فضا معلق بماند.

طول بال اين هواپيما در مقايسه با ديگر هواپيماهاي برقي بسيار كوچك بوده و از لحاظ بهره‌وري مانند هواپيماهاي بدون موتور است.

به ادعاي آكي سوكاس، سازنده اين محصول، حداكثر سرعت اين هواپيما 140 كيلومتر بر ساعت، محدوده پروازي آن تا 64 كيلومتر بوده و تا سه كيلومتر قابليت ارتفاع گيري دارد.

اين هواپيما به شكل سنتي از اطاقك پرواز يا حتي شيشه جلو برخوردار نبوده، از اين رو خلبان بايد از كلاه ايمني لبه دار و حتي ععينك‌هاي سنتي پرواز استفاده كند.

فلاي‌نانو از ساختار كامپوزيتي الياف كربن ساخته شده است. طول بال اين هواپيما نزديك به پنج متر، از دماغه تا دم 3.5 متر و ارتفاع آن 1.3 متر است. بيشينه وزن برخاست اين محصول 200 كيلوگرم است.

طرح مفهومي فلاي‌نانو سال گذشته در نمايشگاه تجاري آئرو 2011 در آلمان ارائه شد و قرار بود ابتدا با موتور احتراقي كار كند.

با اين حال به دليل پيشرفتهاي بيشتر در موتورهاي الكتريكي طي سال گذشته، اين تصميم به شكل يك نيروي باتري تقريبا ساكت‌تر ارتقا پيدا كرده است.

اولين گروه اين محصول كه شامل 35 فروند است، از سال 2013 با قيمت ابتدايي 32 هزار يورو وارد بازار خواهد شد.

http://media.isna.ir/content/getty00-63.jpg/4

http://media.isna.ir/content/getty0-151.jpg/4

فلاي‌نانو

 

 

 

 

منبع: سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *