دانستنی ها

فرانسیم

فرانسیوم با نام قدیمی اکا-سزیم و یا اکتینیم ‎K‏، عنصری شیمیایی با نماد Fr و عدد اتمی ۸۷ است که در گروه IA (فلزهای قلیایی) و دوره هفتم قرار گرفته‌است. این عنصر، یک الکترون ظرفیتی دارد و در میان همه عناصر جدول تناوبی، دارای کمترین الکترونگاتیوی است.

دمای ذوب و جوش فرانسیم به ترتیب ۲۷ و ۶۷۷ درجه سانتی‌گراد، و شعاع اتمی آن ۲۷۰ پیکومتر است.

مارگوریت پری، فرانسیوم را در سال ۱۹۳۹ در فرانسه کشف کرد، به همین دلیل این عنصر فرانسیوم نام گرفت. این عنصر آخرین عنصر کشف شده‌ای است که در طبیعت به طور آزاد وجود دارد و پس از استاتین کمیاب‌ترین عنصر شناخته شده‌است.

فرانسیوم در بیرون از آزمایشگاه، به طور بسیار ناچیزی در سنگ معدن اورانیوم و توریوم یافت می‌شود، جایی که ایزوتوپ ۲۲۳ آن به طور پی در پی تشکیل و متلاشی می‌شود. تخمین زده می‌شود که حدود ۳۰ گرم فرانسیوم در پوسته زمین وجود داشته باشد. سایر ایزوتوپ‌های فرانسیوم به طور مصنوعی و در آزمایشگاه ساخته می‌شوند. بیشترین مقداری که تاکنون از فرانسیوم به طور مصنوعی ایجاد شده، یک خوشه ۱۰٬۰۰۰ اتمی بوده‌است که از طریق ابر اتمی سرد و در دانشگاه استونی بروک و در سال ۱۹۹۷ ساخته شده است. فرانسیوم پس از فروپاشیدن به استاتین، رادیوم و رادون تبدیل می‌شود.

 

رادون → فرانسیم ← رادیم
Cs

Fr

Uue
ظاهر
فلزی
ویژگی‌های کلی
نام, نماد, عدد فرانسیم, Fr, 87
تلفظ به انگلیسی /ˈfrænsiəm/
FRAN-see-əm
نام گروهی برای عناصر مشابه فلزات قلیایی
گروه, تناوب, بلوک ۱۷, s
جرم اتمی استاندارد (۲۲۳)g·mol−۱
آرایش الکترونی [Rn] 7s1
الکترون به لایه ۲, ۸, ۱۸, ۳۲, ۱۸, ۸, ۱ (Image)
ویژگ‌های فیزیکی
حالت جامد
چگالی (نزدیک به r.t.) 1.87 g·cm−۳
نقطه ذوب ? ۳۰۰ K, ? ۲۷ °C, ? ۸۰ °F
نقطه جوش ? ۹۵۰ K, ? ۶۷۷ °C, ? ۱۲۵۰ °F
گرمای هم‌جوشی ca. 2 kJ·mol−۱
گرمای تبخیر ca. 65 kJ·mol−۱
فشار بخار (extrapolated)
P (Pa) 1 10 100 1 k 10 k 100 k
at T (K) 404 454 519 608 738 946
ویژگی‌های اتمی
وضعیت اکسید شدن ۱ (اکسید بازی بسیار قوی)
الکترونگانیوی ۰.۷ (Pauling scale)
شعاع کوالانسی ۲۶۰ pm
شعاع واندروالانسی ۳۴۸ آنگستروم pm
متفرقه
ساختار کریستالی cubic body-centered
مغناطیس پارامغناطیس
مقاومت الکتریکی ۳ µΩ·m
رسانایی گرمایی (۳۰۰ K) 15 W·m−۱·K−۱
عدد کاس ۷۴۴۰-۷۳-۵
پایدارترین ایزوتوپ‌ها
مقاله اصلی ایزوتوپ‌های فرانسیم
iso NA نیمه عمر DM DE (MeV) DP
221Fr syn 4.8 min α ۶٫۴۵۷ ۲۱۷At
222Fr syn 14.2 min β ۲٫۰۳۳ ۲۲۲Ra
223Fr trace 22.00 min β ۱٫۱۴۹ ۲۲۳Ra
α ۵٫۴۳۰ ۲۱۹At

تاریخچه

در حدود سالهای دهه ۱۸۷۰ شیمی‌دان‌ها متوجه شدند که باید عنصری با عدد اتمی ۸۷ در گروه فلزات قلیایی زیر سزیم وجود داشته باشد. این عنصر با نام اکا سزیم پیش‌بینی شد. گروه‌های پژوهشی تلاششان را برای یافتن و خالص‌سازی این عنصر ناشناخته آغاز کردند و پس از ۴ تلاش ناموفق، این عنصر ساخته شد.

اکتشافات ناقص و ناتمام

دوبروسردوف شیمیدان روسی اولین شخصی بود که ادعای کشف عنصری به نام فرانسیوم یا اکا سزیم را عنوان کرد. در سال ۱۹۲۵ او متوجه وجود رادیواکتیویته ضعیفی در یک نمونه پتاسیم شده و پی برد که این نمونه ممکن است حاوی مقداری از عنصر جدید باشد. سپس او رساله‌ای در مورد خواص این عنصر نوشت و بخاطر نام کشورش آنرا روسیوم نام گذاری کرد.اندکی پس از آن دوبروسردوف به تدریس در انستیتوی پلیمر اودسای اوکراین پرداخت و تحقیقات بیشتری در زمینه این عنصر به عمل نیاورد.

سال بعد، شیمیدانان انگلیسی جرالد دروس[پانویس ۱] و فردریک لورینگ[پانویس ۲] عکسهای اشعه ایکس منگنز(II) سولفات را بررسی کردند.آنان در این مشاهده به خطوط طیفی برخورد کردند که گمان می‌بردند مربوط به اکا سزیم باشد.آنان این کشفیات را اعلام نموده و آنرا آلکالینیوم نامگذاری کردند.

در سال ۱۹۳۰ فرد آلیسون[پانویس ۳] در موسسه پلی‌تکنیک آلاباما مدعی شد که هنگام بررسی پلوسیت و لپیدولیت با ماشین نور-مغناطیس[پانویس ۴] عنصر ۸۷ را کشف کرده‌اند.آلیسون پیشنهاد کرد که بخاطر زادگاهش یعنی ایالت ویرجینیا این عنصر ویرجنیوم نامگذاری شود و نماد Vi یا Vm داشته باشد. البته در سال ۱۹۳۴ مک فرسون از دانشگاه برکلی این اکتشاف نادرست را رد کرد.

در سال ۱۹۳۶ هوریا هولوبی[پانویس ۵] شیمیدان فرانسوی به همراه دوست فرانسوی اش ایوت کاچویس[پانویس ۶] پولوسیت را با استفاده از دستگاه اشعه ایکس با دقت بالا آنالیز کردند.آنان متوجه وجود چندین خطوط نشر ضعیف شدند که به عنصر ۸۷ نسیت دادند.این عنصر به افتخار مولداوی که آزمایشات در آنجا انجام شد مولداویوم نام گرفت و نماد آن هم Ml تعیین گشت.در سال ۱۹۳۷ تحقیقات هولوبی به‌وسیله یک فیزیکدان آمریکایی بنام اف اچ هرش[پانویس ۷] رد شد.هرش اطمینان داشت که اکا سزیم در طبیعت وجود نخواهد داشت و آنان به اشتباه خطوط نشر جیوه یا بیسموت را مشاهده کرده‌اند.اگرچه هولوبی تاکید می‌کرد که دستگاههای او انچنان دقیق هستند که چنین اشتباهی را مرتکب نمی‌شوند.

به همین خاطر ژان باپستیت پرین [پانویس ۸] برنده جایزه نوبل و استاد هولوبی به کمک مارگوریت پری[پانویس ۹] مولداویوم را به‌عنوان فرانسیوم مورد تایید قرار داد.

مشخصات

هسته اتم فرانسیوم

به علت نایابی و ناپایداری امکان جدا کردن اتم‌های فرانسیوم به حدی که قابل اندازه گیری باشند نیست به همین دلیل برای خواص آن بیشتر بر روی مکان آن در جدول تناوبی تکیه می‌کنند.

فرانسیوم یکی از فلزهای قلیایی است که خواصی شبیه به سزیم دارد. فرانسیوم ناپایدارتر از هر عنصر سبکتر از دابنیوم (عنصر شماره ۱۰۵) است. پایدارترین ایزوتوپ آن فرانسیوم ۲۲۳ با نیم عمر کمتر از ۲۲ دقیقه‌است. عنصر ناپایدار بعدی استاتین نیم عمری حدود ۸٫۵ ساعت دارد. تمام ایزوتوپهای فرانسیوم پس از فروپاشی به استاتین، رادیوم و رادون تبدیل می‌شوند.

با توجه به اینکه فرانسیم یکی از عناصر چگال جدول تناوبی است و اینکه تعداد الکترون لایه ظرفیت آن ۱ است، بنابراین وزن اکی والان آن از همه عناصر بیشتر است.به محاسبه لینوس پاولینگ مقدار الکترونگاتیوی فرانسیوم باید با سزیم برابر و حدود ۰.۷ باشد گرچه محاسبات جدیدتر مقدار آن را ۰.۷۹ نشان می‌دهند اما این مقدار به طور تجربی تائید نشده است به طور مشابه فرانسیم کمترین الکترونگاتیوی را در بین عناصر دارد

فرانسیوم مایع -در صورتی که تشکیل شود- در دمای ذوبش تنش سطحی برابر ۰٫۰۵۰۹۲ نیوتن بر متر خواهد داشت. فرانسیوم همچنین می‌تواند با بسیاری از نمک‌های سزیم مانند پرکلرات، یدات، تارتارات، کلروپلاتینات و سیلیکوتنگستات سزیم (همچنین روبیدیوم تاتارات) واکنش دهد. همچنین با سیلیسیوم تنگستن و کلورپلاتینید واکنش داده و به ترتیب تولید سیلیکو تنگستن اسید و پرکلریک اسید می‌کند. نمکهای فرانسیوم عمدتاً محلول در آب هستند.

کاربردها

فرانسیوم به علت ناپایداری و کمیاب بودن، کاربرد تجاری ندارد.

پژوهش‌هایی درباره کاربرد فرانسیوم در درمان سرطان انجام شده‌است، ولی انجام این عمل ناممکن به نظر می‌رسد. قابلیت‌های فرانسیوم مانند سنتز شدن و همچنین ساختار اتمی ویژه‌اش باعث شده که از آن در آزمایشهای طیف سنجی استفاده کنند. این آزمایش‌ها به درک اطلاعات بیشتری در زمینه پتانسیل شیمیایی و ذرات زیر اتمی انجامیده‌است. به نظر می‌رسد که می‌توان از فرانسیوم در آزمایشات مربوط به نیروگاه‌های هسته‌ای و سیکلوترون‌ها استفاده کرد.

مطالعات بر روی نور گسیل شده توسط یون‌های فرانسیم-۲۱۰ به دام‌انداخته شده توسط لیزر، داده‌های دقیقی راجع به گذارهای بین ترازهای انرژی اتمی در اختیار گذاشته‌اند که شباهت نسبتاً زیادی به نتایج پیش‌بینی شده نظریه کوانتمی دارند.

وجود

یک سنگ اورانیت با حدود ۱۰۰٬۰۰۰ اتم (۳٫۳‎×۱۰−۲۰ g) از فرانسیم-۲۲۳.

در طبیعت

فرانسیوم۲۲۳ نتیجه فروپاشی آلفای آکتینیوم ۲۲۷ است که در سنگ معدن توریوم و اورانیوم یافت می‌شود.در مقدار مشخصی از اورانیوم، گمان می‌رود که به ازای یکصد میلیون اتم اورانیوم یک اتم فرانسیوم یافت شود.همچنین تخمین زده می‌شود که در تمام پوسته زمین حدود ۳۰ گرم فرانسیوم در موجود باشد.بنابراین فرانسیوم بعد از استاتین کمیاب‌ترین عنصر در روی زمین است.

حاصل از سنتز

فرانسیوم می‌تواند از واکنش هسته‌ای Au(۱۹۷) + O(۱۸) → Fr(۲۱۰) + ۵n بدست آید و از این طریق دانشگاه استونی بروک توانست مقدار زیادی از ایزوتوپ‌های ۲۰۹،۲۱۰ و ۲۱۱ فرانسیوم را تهیه کند.که روش مشتق شدهٔ تله مغناطونوری است.[پانویس ۱۰] بجز این، روشهای بمباران رادیوم با نوترون و بمباران توریوم با پروتون، دوتریوم و یونهای هلیوم در سنتز فرانسیوم بکار می‌رود.فرانسیوم از سال ۲۰۰۸ تاکنون در مقیاس قابل توجه سنتز نشده‌است.

در روش تله مغناطونوری اتم‌های فرانسیوم از طریق میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط مس جدا شده و توسط لیزر به دام انداخته می‌شوند.

ایزوتوپ‌ها

نوشتار اصلی: ایزوتوپ‌های فرانسیوم

تاکنون ۳۴ ایزوتوپ فرانسیوم از عدد جرمی ۱۹۹ تا ۲۳۲ شناخته شده‌اند. فرانسیوم هفت ایزومر دارد. ۲۲۳ و ۲۲۱ تنها ایزوتوپ‌هایی هستند که در طبیعت یافت می‌شوند، اگرچه ایزوتوپ بسیار دوم بیشتر یافت می‌شود.

فرانسیوم ۲۲۳ پایدارترین ایزوتوپ فرانسیوم با نیم عمر ۲۱٫۸ دقیقه‌است. بعد از آن فرانسیوم ۲۱۲ با ۲۰ دقیقه نیمه عمر می‌باشدفرانسیوم ۲۲۳ پنجمین محصول فروپاشی اکتینیوم ۲۲۷ می‌باشد.سپس آن با واپاشی بتا به رادیوم ۲۲۳ (با انرژی واپاشی ۱۱۴۹ کیلوالکترون ولت)و درصد جزئی از آن(۰.۰۰۶%) از مسیر دیگری با واپاشی آلفا به استاتین ۲۱۹ تبدیل می‌شود.

فرانسیوم ۲۲۱ نیم عمری حدود ۴٫۸ دقیقه دارد و نهمین محصول فروپاشی نپتونی آکتینیوم ۲۲۵ است.سپس آن با فروپاشی آلفا به استاتین ۲۱۷ تبدیل می‌شود(با انرژی واپاشی ۶.۴۵۷ مگاالکترون ولت). آخرین ایزوتوپ پایدار، فرانسیوم ۲۱۵ با نیم عمر ۰٫۱۲ میکرو ثانیه‌است(انرژی واپاشی ۹.۵۴ کیلوالکترون ولت).ایزومر ناپایدارتر آن، فرانسیوم ۲۱۵m با نیم عمر ۳٫۵ نانو ثانیه می‌باشد.

فرانسیوم ۲۱۸ نیز به طور تخمینی نیمه عمر ۵‎×۱۰ ثانیه دارد و با واپاشی آلفا و با انرژی ۷.۸۵ مگا الکترون ولت به استاتین تبدیل می‌شود.

پانویس

 1. ↑ Gerald J. F. Druce
 2. ↑ Frederick H. Loring
 3. ↑ Fred Allison
 4. ↑ magno-optic
 5. ↑ Horia Hulubei
 6. ↑ Yvette Cauchois
 7. ↑ F. H. Hirsh Jr.
 8. ↑ Jean Baptiste Perrin
 9. ↑ Marguerite Perey
 10. ↑ این روش در جداسازی فرانسیوم کاربرد دارد

منابع

عمومی:
 • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Francium»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد. (بازیابی در ۲۳ مارس ۲۰۰۹).
 • ونتسکی. «فرانسیم (کمیاب‌ترین کمیاب‌ها)». در بارهٔ فلزات کمیاب چه می‌دانید؟. تهران: انتشارت میر (گوتنبرگ)، ۱۳۶۶، ۳۲۶- ۳۱۳.
 • ویکی پدیا
ویژه:
  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ آقاپور مقدم، علیرضا توکلی صابری. فرهنگ عناصر. انتشارات اطلس، ۱۳۶۹.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ کتاب شیمی دوم دبیرستان رشته ریاضی-فیزیک، تجربی فصل دوم صفحه صفحه ۵۰
  3. Los Alamos, Chemistry Division
  4. ↑ عناصر جهان نوشته گ سیبورگ ا.والنس ترجمه مظفرزاده، خواجه نصیرطوسی صفحه ۹۲-۹۳
  5. ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ فرانسیم. دانشنامه رشد. بازدید در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۸.
  6. The radiochemistry of francium (انگلیسی). بازدید در تاریخ ۴ آوریل ۲۰۰۹.
 1. ۷٫۰۰ ۷٫۰۱ ۷٫۰۲ ۷٫۰۳ ۷٫۰۴ ۷٫۰۵ ۷٫۰۶ ۷٫۰۷ ۷٫۰۸ ۷٫۰۹ ۷٫۱۰ CRC Handbook of Chemistry and Physics. CRC، ۲۰۰۶، ISBN 0-8493-0474-1، ‏۱۲. (یادکرد دست دوم)
 2. ۸٫۰ ۸٫۱ National Nuclear Data Center (در تاریخ ۱۹۹۰). Table of Isotopes decay data (انگلیسی). آزمایشگاه ملی بروک‌هاون. بازدید در تاریخ ۲۰۰۷-۰۴-۰۴..
 3. ۹٫۰ ۹٫۱ ۹٫۲ ۹٫۳ ۹٫۴ ۹٫۵ اندی پرایس (در تاریخ ۲۰۰۴-۱۲-۲۰). Francium (انگلیسی). بازدید در تاریخ ۲۰۰۷-۰۳-۲۵٫
 4. ↑ Adloff, Jean-Pierre; Kaufman, George B. (2005-09-25). Francium (Atomic Number 87), the Last Discovered Natural Element. The Chemical Educator 10 (5). Retrieved on 2007-03-26.
 5. ۱۱٫۰ ۱۱٫۱ ۱۱٫۲ ۱۱٫۳ ۱۱٫۴ Fontani, Marco (2005-09-10). “The Twilight of the Naturally-Occurring Elements: Moldavium (Ml), Sequanium (Sq) and Dor (Do)“. International Conference on the History of Chemistry: 1–۸٫ بازدید شده در ۲۰۰۷-۰۴-۰۸. نشانی اصلی:
 6. ۱۲٫۰ ۱۲٫۱ ۱۲٫۲ ۱۲٫۳ پیتر ون‌درگروت (در تاریخ ۲۰۰۶-۰۱-۱۰). Francium (انگلیسی). بازدید در تاریخ ۲۰۰۷-۰۴-۰۸٫
 7. ↑ “Alabamine & Virginium”. TIME. 1932-02-15. Retrieved on 2007-04-01.
 8. ↑ اچ مکفرسون G.. «An Investigation of the Magneto-Optic Method of Chemical Analysis». Physical Review. 1934-12-21.4 47، انجمن فیزیک آمریکا، ۳۱۰–۳۱۵٫
 9. ↑ «خواص تناوبی عنصرها». شیمی ۲ و آزمایشگاه رشته ریاضی فیزیک-علوم تجربی. شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران، ۱۳۸۷.
 10. ↑ مارک وینتر. Electron Configuration (انگلیسی). دانشگاه شفیلد. بازدید در تاریخ ۲۰۰۷-۰۴-۱۸٫
 11. ↑ Pauling, ‎Linus. The Nature of the Chemical Bond (3rd Edn.). Cornell University Press, 1960, 93.
 12. ↑ Allred, A. L.. “Electronegativity values from thermochemical data”. J. Inorg. Nucl. Chem.. 1961.17 (3–۴), doi: 10.1016/0022-1902(61)80142-5, ‏۲۱۵–۲۲۱٫
 13. Francium: electronegativities (انگلیسی). webelements. بازدید در تاریخ ۲۶ فوریه ۲۰۰۹.
 14. ↑ David R. Lide (ed), CRC Handbook of Chemistry and Physics, 84th Edition. CRC Press. Boca Raton, Florida, 2003; Section 9, Molecular Structure and Spectroscopy; Electronegativity(ارجاع دست دوم)
 15. ↑ Wikipedia contributors, “Electronegativities of the elements (data page),” Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Electronegativities_of_the_elements_(data_page)&oldid=267722701 (accessed February 27, 2009).
 16. ↑ J.A. Dean (ed), Lange’s Handbook of Chemistry (15th Edition), McGraw-Hill, 1999; Section 4; Table 4.5, Electronegativities of the Elements(ارجاع دست دوم)
 17. ↑ ال.وی کوژیتو. Inorganic Materials. ۲۰۰۳-۰۲-۲۱.۱۱ (۳۹)، Springer Science & Business Media B.V.، ۱۱۳۸–۱۱۴۱.
 18. ↑ ای.کا هاید. «Radiochemical Methods for the Isolation of Element 87 (Francium)». J. Am. Chem. Soc.. 16 74، ۱۹۵۲، ۴۱۸۱–۴۱۸۴٫ (یادکرد دست دوم)
 19. ↑ E. N K. Hyde Radiochemistry of Francium,Subcommittee on Radiochemistry, National Academy of Sciences-National Research Council; available from the Office of Technical Services, Dept. of Commerce, 1960.(یادکرد دست دوم)
 20. ↑ A. G. Maddock. Radioactivity of the heavy elements. Q. Rev., Chem. Soc., 1951, 3, 270–۳۱۴٫ doi:10.1039/QR9510500270 (یادکرد دست دوم)
 21. ↑ وینتر مارک. Uses. The University of Sheffield. بازدید در تاریخ ۲۰۰۷-۰۳-۲۵٫
 22. ↑ بنتور ینون. Chemical Element.com – Francium (انگلیسی). بازدید در تاریخ ۲۰۰۷-۰۳-۲۵٫
 23. ۲۹٫۰ ۲۹٫۱ ۲۹٫۲ ۲۹٫۳ ۲۹٫۴ ۲۹٫۵ امسلی جان. Nature’s Building Blocks. آکسفورد: انتشارات دانشگاه آکسفورد، ISBN 0-19-850341-5، ‏۱۵۱–۱۵۳٫ (یادکرد دست دوم)
 24. ↑ استیو گاگنون. Francium (انگلیسی). Jefferson Science Associates, LLC. بازدید در تاریخ ۲۰۰۷-۰۴-۰۱٫نشانی اصلی:http://education.jlab.org/itselemental/ele087.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *