بفرست برای دوستات :

محققان دانشگاه گلاسکو با استفاده از تصاویر مادون قرمز دریافته‌اند که پنگوئن‌های امپراتور با استفاده از «پوشش سرما»، بدن خود در برابر سرمای قطب گرم نگه می‌دارند.

محققان تصاویر تهیه شده از 40 پنگوئن را مورد بررسی قرار داده و دریافته‌اند که قسمتی از بدن پنگوئن با پرهای ضخیمی موسوم به پوشش سرد (cold coat)‌ پوشیده شده است که سردتر از محیط اطراف است.

تصاویر تهیه شده با کمک تصویرساز مادون قرمز حرارتی نشان می دهد، سطح بیرونی بدن پنگوئن بین چهار تا شش درجه سانتیگراد سردتر از محیط اطراف است؛ یعنی در شرایطی که دمای هوای اطراف حدود 40- درجه سانتیگراد است، اما سطح خارجی پنگوئن از هوای اطراف نیز خنک تر است.

چشم‌ها، منقار و پاهای بدون پر تنها قسمت‌های در معرض هوا محسوب می‌شوند و تنها بخش از سطح بدن پرنده که گرمتر از دمای یخ زده محیط است، چشم پنگوئن است.

دکتر دومنیک مک کافرتی از متخصصان اکولوژیست دانشگاه گلاسکو تأکید می‌کند: پوشش ضخیمی بیشتر بدن این پرنده را در بر گرفته که به طور متوسط بین چهار تا شش درجه سانتیگراد سردتر از دمای محیط اطراف است.

این مشاهدات که در کلونی پنگوئن های امپراطور ساکن در منطقه Terre Adelie‌ قطب جنوب به دست آمده است، نشان می دهد که لایه خنک کننده تابشی گرما را به سطح بدن پنگوئن هدایت می کند؛ این خنک کننده زمانی عمل می کند که حرارت و گرما از سطح بدن پنگوئن آزاد و در محیط پخش می شود که باعث سردتر شدن غیرمنتظره بدن پرنده می شود.

به دلیل لایه های عایق چربی و پرهای پنگوئن، این پرندگان می توانند درجه حرارت بدن خود را روی 39 درجه تنظیم کنند، درحالی که دمای محیط 40- درجه سانتیگراد است.

محققان قصد دارند با روش تصویربرداری حرارتی، وضعیت صرفه جویی انرژی در اجتماعات عظیم پنگوئن ها را مورد بررسی قرار دهند.

نتایج این تحقیق در مجله Biology Letters منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *