مشخصات محصول :

بفرست برای دوستات :
تصویر اسلاید اول از پاورپوینت روانشناسی مثبت گرا

روانشناسی مثبت گرا یا مثبت شاخه ای جدید در علم روانشناسی است که به صورت رسمی در سال 2000 توسط پروفسور مارتین سلیگن رئیس وقت انجمن روانشناسی آمریکا بنیان گذاری شد.

البته پژوهش های مرتبط به آن از دهه های قبل آغاز شده بود اما در سال 2000 انجمن روانشناسی آمریکا یک شماره از مجله آمریکن سایکولوژیست را به روانشناسی مثبت گرا اختصاص داد که به شماره هزار معروف شد و به این ترتیب روانشناسی مثبت گرا رسما معرفی شد.

تعریف روانشناسی مثبت گرا

روان‌شناسی مثبت‌گرا را به این صورت تعریف می‌کنند: مطالعه علمی شرایط و فرایندهایی که در شکوفایی و کارکرد بهینه افراد، گروه‌ها و نهادها شرکت دارند. داینر روان‌شناسی مثبت‌گرا را علم مطالعه شکوفایی انسان می‌داند.

اهداف روانشناسی مثبت گرا

سلیگمن عقیده دارد که روان‌شناسی مثبت ­گرا به دنبال بهبود کیفیت زندگی افراد و پیشگیری از آسیب‌های روانی ناشی از زندگی بی ثمر و بی معنا است. بنابراین در کل می‌توان گفت که هدف روان‌شناسی مثبت ‌گرا ایجاد تسهیل در تغییر تمرکز روانشناسی از اشتغال صرف با ترمیم بدترین چیزها در زندگی، به سمت به وجود آوردن کیفیت‌‌های مثبت است.

البته روانشناسی مثبتگرا نمی‌خواهد رنج، ناخشنودی یا جنبه‌های منفی زندگی را انکار کند. متخصصان روان­شناسی مثبت­‌گرا وجود رنج انسانی، خودخواهی، سیستم خانوادگی کژکار، و نهادهای غیر مؤثر را قبول دارند.

اما هدف روانشناسی مثبت‌گرا این است که روی دیگر سکه را مطالعه کند (راهی که از طریق آن افراد احساس شادی می­‌کنند، نوع دوستی نشان می‌دهند و یک خانواده یا نهاد سالم میسازند) که از طریق آن به طیف کامل تجربه انسانی بپردازد.

تفاوت مثبت اندیشی با روانشناسی مثبت گرا

اشاره به مثبت اندیشی و نگرش مثبت در منابع و کتاب های بسیاری مشاهده می‌شود که کارنگی ها و ناپلئون هیل به نوعی از سردمداران این حوزه بودند. کتاب هایی مانند بیاندیشید و ثروتمند شوید و کتاب معروف راز هم به همین موضوع اشاره دارد ولی آیا مثبت اندیشی و تصویرسازی ذهنی مثبت همان روانشناسی مثبت گرا است؟

شاید بتوان در مواردی آنها را مشابه دانست اما مثبت اندیشی بیشتر بر روایات و حکایات افراد کفایت میکند و هیچ گزاره ی علمی و اطلاعات مستندی برای اثبات آن موجود نیست در حالی که روانشناسی مثبت یک شاخه از علم روانشناسی است که بر روش های علمی تاکید دارد و قابل اثبات می‌باشد.

پایه گذار روانشناسی مثبتگرا کیست؟

مارتین سلیگمن محققی است که در زمینه ی روانشناسی تجارب زیادی کسب کرده است.

تحقیق سلیگمن در دهه های ۶۰ و ۷۰ اساس نظریه ی مشهور روانشناسی، یعنی «درماندگی آموخته شده»، قرار گرفت. این نظریه به پشتوانه ی دهه ها تحقیق، توضیح میدهد که انسان ها و حیوانات یاد میگیرند درمانده شوند و احساس کنند کنترلشان را روی اتفاقی که افتاده از دست داده اند.

سلیگمن با اشاره به این نکته که بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی احساس درماندگی میکنند، این پدیده را به افسردگی نسبت داد. تلاش های او روی این موضوع زمینه ی انگیزه، آرا و مدارک لازم برای حمایت از روش های درمان علائم افسردگی و روش های پیشگیری از آن را فراهم آورد.

بعد از اینکه سلیگمن در سال ۱۹۹۸ به عنوان رئیس انجمن روانشناسی آمریکا انتخاب شد، از این فرصت برای تغییر سمت و سوی این رشته استفاده کرد. او زیرمجموعه ی جدیدی به روانشناسی افزود که به جای نقص های زندگی روی داده های آن تمرکز داشت. اولین مقاله و بیانیه ی رشته ی جدید، روانشناسی مثبتگرا، در سال ۲۰۰۰ توسط سلیگمن و پدر بنیانگذار نظریه ی جریان، میهای چیکسنتمیهایی، منتشر شد.

تصویر تمام اسلاید های پاورپوینت روانشناسی مثبت گرا

تصویر کلی از تمام اسلاید های پاورپوینت روانشناسی مثبت گرا

مطالبی که خواندید خلاصه ای از پاورپوینت روانشناسی مثبت گرا بود. برای دانلود فایل کامل پاورپوینت روانشناسی مثبت گرا روی دکمه زیر کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *