بفرست برای دوستات :

دروغگو

مطالعه صورت گرفته توسط پژوهشگران آلمانی نشان می‌دهد: سطوح بالای هورمون تستسترون باعث افزایش میزان صداقت و راستگویی مردان می‌شود.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تستسترون مهمترین هورمون مردانه محسوب می‌شود که با بروز رفتارهای پرخاشگرانه و ضد اجتماعی در ارتباط است.

پژوهشگران دانشگاه بن مطالعه‌ای را روی بررسی رابطه میزان سطوح این هورمون با صداقت یا دروغگویی مردان انجام داده‌اند که در آن پوست بدن 46 مرد به ژل حاوی هورمون تستسترون آغشته و برای 45 داوطلب دیگر نیز از ژل پلاسبو (دارونما) فاقد این هورمون استفاده شد.

سپس افراد در یک مطالعه رفتاری شرکت کرده و مشغول به انجام یک بازی در یک غرفه جداگانه شدند؛ هرچه فرد امتیاز بیشتری بدست آورده و در سیستم ثبت می‌کردند، پول بیشتری بعنوان جایزه دریافت می‌کردند.

پروفسور «برند وبر» متخصص علوم اعصاب و سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می‌کند: این آزمایش بگونه‌ای طراحی شده بود که امکان فریبکاری برای شرکت‌کنندگان وجود داشت.

هر فرد در محیط های جداگانه قرار گرفته و کسی نمی‌توانست از تقلب برای کسب پول بیشتر مطلع شود، اما محققان در پایان آزمایش قادر به تشخیص فریبکاری افراد در حین انجام بازی بودند.

نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که میزان فریبکاری و تقلب در مردان با سطوح بالاتر هورمون تستسترون در حین انجام بازی بسیار کمتر از سایر مردان است.

به گفته محققان، این هورمون در مردان باعث افزایش حس غرور و نیاز به ایجاد یک تصویر مثبت در نگاه دیگران می‌شود.

نتایج این مطالعه در مجله PLoS ONE‌ منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *