جاوا اسکریپت

غیرفعال کردن راست کلیک ماوس در سایت

آموزش غیرفعال کردن راست کلیک ماوس در سایت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مطالب وبسایت شما در جاهای دیگر کپی کرده باشند و سایت شما را به عنوان منبع آن مطالب ذکر نکرده باشند. این موضوع برای هر کسی که محتوای دست اول تولید می کند، بسیار ناخوشایند است. در این مقاله ما به شما آموزش می دهیم تا از این کار تا حدودی جلوگیری کنید.

با اینکه راهی برای جلوگیری کامل از سرقت مطالب و تصاویر وبسایت شما وجود ندارد ولی می توانید این کار را تاحدودی سخت تر کنید. غیرفعال کردن کلیک راست یکی از روش هایی است که می توانید برای جلوگیری از سرقت گاه به گاه استفاده کنید.

در یکی از وب سایت هایی که طراحی کردیم، یک گالری تصاویر وجود داشت که صاحب وبسایت نمیخواست تصاویر گالری توسط کاربران ذخیره و کپی شود. بنابراین ما یک کد HTML/JavaScript نوشتیم که کلیک راست ماوس در برگه گالری را می بست. اکنون می خواهیم این کد را در اختیار شما قرار دهیم تا شما هم در وبسایت خود از آن استفاده کنید.

توجه داشته باشید! برای کپی کردن کد از این صفحه ، کافیست آن را با استفاده از ماوس خود انتخاب کرده و کلید ترکیبی Ctrl + C یا Cmd + C را در رایانه های Mac فشار دهید.

برای انتخاب کردن کد با استفاده از ماوس ، مکان نما خود را در ابتدای کدی که می خواهید انتخاب کنید قرار دهید. دکمه اصلی ماوس خود را فشار داده و نگه دارید (معمولاً دکمه سمت چپ). در حالی که دکمه ماوس را نگه داشته اید ، مکان نما را تا انتهای کد بکشید و دکمه ماوس را رها کنید. پس از اتمام ، کلیه کد ها از ابتدا تا انتها باید انتخاب شوند.

کافیست کد JavaScript زیر را به بخش <body> صفحه وب خود اضافه کنید:

این کد، کلیک راست ماوس ، Ctrl + Shift + I ، Ctrl + Shift + J ، Ctrl + S ، Ctrl + U و F12 را مسدود خواهد کرد. کلید F12 را برای نمایش سورس کد صفحه استفاده می کنند ، بنابراین باید غیرفعال شود.

همچنین ، علاوه بر این ، می توانید ویژگی oncontextmenu را به تگ <body> کد HTML صفحه خود اضافه کنید:

پیش نمایش

کلیک راست ماوس در این صفحه و همچنین کلیدهای Ctrl + Shift + I ، Ctrl + Shift + J ، Ctrl + S ، Ctrl + U و F12 غیرفعال شده اند. می توانید با کلیک راست در هر جای این صفحه یا استفاده از یکی از این ترکیبات کلید ، آن را تست کنید.

پشتیبانی مرورگر

این روش با مرورگرهای اصلی مانند Safari و Firefox سازگار است.

نتیجه

به این ترتیب و با افزودن این کد به تمام صفحات سایت خود می توانید کار کپی کردن مطالب سایت خود را مشکل تر کنید.

منبع :

https://mycyberuniverse.com/developing/disabling-right-clicking-by-using-javascript.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *