کامپیوتر، اینترنت و موبایل

کاربرد نرم افزار پاورپوینت

کاربرد نرم افزار پاورپوینت

کاربرد نرم افزار پاورپوینت (Microsoft PowerPoint) چیست؟! این نرم افزار قرار است چه کاری را برای ما انجام دهد؟ یا این که اصلاً‌ چرا از پاورپوینت استفاده می‌کنیم؟

شاید لازم باشد کمی در مورد یادگیری چند رسانه‌ای ( Multimedia Learning ) بیشتر بدانیم و برای آموزش چندرسانه‌ای چه کسی بهتر است از ریچارد مِیِر (Richard E. Mayer).

ریچارد میر نویسنده کتاب یادگیری چند رسانه ای

یادگیری چند رسانه‌ای چیست؟

دکتر ریچارد مِیِر، متولد سال 1947 و یک روانشناس تربیتی (educational psychologist) امریکایی و استاد روانشناسی در دانشگاه کالیفرنیا است.

او در سال 1973 دکترای روانشناسی از دانشگاه میشیگان دریافت کرده است، و به عنوان استادیار روانشناسی از سال 1973 تا 1975 در دانشگاه ایندیانا خدمت می‌کرد. او رییس بخش روانشناسی تربیتی انجمن روانشناسی آمریکاست.

که نظریات و اصول جالبی در مورد موضوعاتی همچون شناخت و یادگیری شناختی (Cognitive Learning) ارائه کرده است. یکی از اصلی‌ترین دلایل معروفیت دکتر میر این است که او همواره بر روی یادگیری چند رسانه‌ای تأکید داشته و اصول بسیار جالبی در این رابطه ارائه داده است.

دکتر میر از سال 1991 تا 2001 در زمینه روانشناسی تربیتی دارای بیشترین تألیفات در دنیا بوده (23 عنوان کتاب) و آنچه باعث شده در این نوشته بخواهیم در موردش صحبت کنیم، کتاب بسیار معروف او با عنوان Multimedia Learning است که توسط دانشگاه کمبریج منتشر شده است.

او در کتاب خود 14 اصل یادگیری را مطرح می‌کند که مطمئناً در نوشته‌های بعدی مربوط به بحث یادگیری به این موضوع خواهیم پرداخت.

اولین اصل او، اصل چند رسانه‌ای (Multimedia Principle) است که اشاره می‌کند:

یاد گیرنده، زمانی که از تصاویر و کلمات به صورت همزمان استفاده می‌شود بسیار بهتر از زمانی که فقط از کلمات استفاده می‌شود یاد خواهد گرفت.

کتاب یادگیری چند رسانه ای

پس بدون شک همینجا این موضوع مشص شده که اصلی‌ترین کاربرد نرم افزار پاورپوینت این است که از تصاویر هنگام ارائه خود استفاده کنیم تا یادگیری خیلی بهتر انجام شود.

در ادامه با یک تقسیم بندی کوچک به معرفی کاربردهای پاورپوینت خواهیم پرداخت. اما قبل از آن خوب است در مورد کار پاورپوینت بیشتر بدانید.

کاربردهای پاورپوینت

شما با استفاده از نرم افزار مایکروسافت پاورپوینت می توانید برای نمایش تصاویر و یا متون خود از اسلایدهای متفاوت استفاده کنید. این برنامه طوری طراحی شده که علاوه بر قابلیت های اختصاصی خود از برخی قابلیت های موجود در ورد و اکسل نیز بهره می برد.

به همین دلیل شما در هر اسلاید برنامه PowerPoint می توانید نمودار، جدول، متن، تصاویر و… را قرار دهید.

کاربران برنامه پاورپوینت می توانند متن ها و نوشته هایی که در هر اسلاید قرار می گیرند را ویرایش کنند. مثلا فونت و اندازه ی کلمات و یا رنگ آن ها را تغییر دهند. علاوه بر آن می توانند جدول و نمودارها را در شکل های مختلف در اسلایدهای متفاوت قرار دهند.

شما در برنامه پاورپوینت می توانید برای متن و یا تصاویری که در اسلایدها وجود دارند انیمیشن های مختلف قرار داده و مهمتر از همه برای اسلایدهای خود صدا گذاری کنید.

کاربرد نرم افزار پاورپوینت در تدریس

با افزایش سرعت تحول تکنولوژی و اهمیت یافتن آموزش در کشورهای مختلف در راستای پیشرفت هرچه بیشتر، بحث شیوه آموزش نیز برای تمام ارگان های یک حکومت دارای اهمیت دو چندان شده است.

به همین دلیل استفاده از روش های نوین تدریس و بهره گیری از امکانات جدید در انجام فعالیت های اجتماعی و آموزشی دانشجویان و دانش آموزان یکی از اولویت های بخش آموزش و تدریس است.

خوب با در نظر گرفتن توضیحات بالا شما اگر در دانشگاه و یا مدارس مشغول به تحصیل با تدریس هستید از چه روشی برای ارائه مطالب آموزشی خود استفاده می کنید؟ از نرم افزارهای به روز و پر استفاده دنیا، یا همان روش سنتی گچ و تخته؟

نرم افزار Powerpoint یکی از نرم افزارهایی است که با قابلیت های بسیار عالی خود، تبدیل به یکی از محبوب ترین برنامه های آموزشی جهت تدریس در دانشگاه ها و مدارس شده است.

در مورد کاربرد نرم افزار پاورپوینت در تدریس همین بس که نتایج مطالعات انجام گرفته نشان می دهد به علت استفاده هم زمان و درست تصویر و صوت در آموزش، درک سخنرانی ها و درس استاد برای دانشجویان و دانش آموزان بهتر و یادگیری آنها سازمان یافته تر بوده است.

کاربرد نرم افزار پاورپوینت در شرکت ها

اگر در شرکتی خاص مشغول به کار هستید، حتما در جلسات مختلف کاری شرکت کرده اید. طی این جلسات احتمالا این مسئله هم ذهن شما را مشغول کرده است که چطور می شود در این جلسه یک گزارش خوب ارائه کرد، چطور می شود یک محصول جدید را خیلی حرفه ای به مخاطبان نشان داد و … .

همانطور که در مورد قابلیت ها و کاربرد نرم افزار پاورپوینت در تدریس گفته شد، شما به کمک نرم افزار PowerPoint می توانید فایل و پروژه ای چندرسانه ای را به مخاطبین خود ارائه کنید. فایلی که از تلفیق متن، نمودار، تصویر، ویدیو و صوت درست شده است.

قطعا با یادگیری استفاده از پاورپوینت، در شرکت خود تبدیل به یک کارمند باارزش تر خواهید شد.

استفاده از پاورپوینت برای زنان خانه دار

زنان خانه دار به راحتی می توانند وقت خود را در یادگیری ارائه پاورپوینت صرف کرده و در زمان لازم از آن بهره ببرند. این دسته از افراد می توانند با ایجاد اسلاید شو (slide show) به وسیله نرم افزار پاورپوینت، آلبوم تصاویر متحرک برای خانواده خود ایجاد کنند، یا از این نرم افزار برای آموزش فرزندان دلبند خود استفاده نمایند.

کاربرد نرم افزار پاورپوینت در مدیریت و خدمات شهروندی

همانطور که می دانیم پاورپوینت می تواند تجسم مؤثری را برای داده ها ایجاد کند و اطلاعات پیچیده را به سادگی نمایش دهد. پیروی از دستورالعمل ها، سیستم و روند کاری در یک دفتر دولتی بسیار دشوار است.

اگر فرایند هر چیزی بتواند به طور ظاهری به نمایش در بیاید، کار برای تمامی افراد ساده تر خواهد شد.

اسناد پاورپوینت را می توان به گونه ای طراحی و تولید کرد که هر وقت شهروندی از آن بازدید کرد، بتواند به راحتی آن را درک کرده و در پیشبرد روند کار خود از آن استفاده کند.

کاربرد نرم افزار پاورپوینت برای افراد متقاضی کار

یکی دیگر از موارد کاربرد نرم افزار پاورپوینت آن است که با کمک آن، افراد متقاضی کار می توانند رزومه های دیجیتال یا رزومه های چندرسانه ای برای خود درست کنند؛ که این کار روشی بی نظیر برای ارائه توضیحات در مورد مهارت ها و توانایی ها در مقابل مصاحبه کننده خواهد بود.

بازار کار پاورپوینت

بازار کار پاورپوینت در ایران به تنهایی نمی تواند خرج و مخارج یک زندگی را ساپورت کند ، در صنعت گرافیک که روز به روز پیشرفته و پیشرفته تر می شود کار با نرم افزار پاورپوینت زیاد دشوار به نظر نمی رسد.

درواقع شروع کردن با نرم افزار پاورپوینت می تواند بهترین گزینه و یک شروع فوق العاده برای افرادی باشد که می خواهند وارد بازار کار گرافیک شوند و به درآمد های بالا برسند.

هنگامی که سخن از کسب و کار به میان می آید، همه چیز با هدف ایجاد یک برنامه، استراتژی های بازاریابی، روش های اجرایی جهت رشد کسب و کار و سود بیشتر اتفاق می افتد.

که در این مسیر، پاورپوینت به افراد در تجارت کمک می کند تا یک طرح یا ساختار گویا مربوط به تجارت خود را ایجاد کنند.

کلام آخر اینکه ؛

استفاده هم زمان از تصاویر و کلمات، هم باعث می شود مخاطب مطلب را خوب یاد بگیرد و هم بعدها به آسانی آن آموزش را به خاطر بیاورد.

پس اگر می‌خواهید مطالب و گفته های خود را برای مخاطب خوب جااندازید حتما از پاورپوینت استفاده کنید.

و در استفاده از نرم افزار مایکروسافت پاورپوینت برای اینکه مطالب و سخنرانی شما گیراتر باشد، در درست کردن آن بهتر از تصاویر و قالب های جذاب مرتبط با موضوع پاورپوینت خود استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *