به گزارش گاردین، دانشمندان اخیرا دریافتند تشخیص بیماری توسط سگ ها امکانپذیر است. سگ ها با حس بویایی قوی که دارند، قادر به شناسایی چند بیماری اعم از مالاریا، سرطان پروستات، دیابت، پارکینسون و سرطان پستان در انسان‌ها هستند.

سگ ها چگونه مالاریا را تشخیص می دهند؟

چندی پیش دانشمندان دریافتند که سگ ها با بوییدن جوراب افراد می‌توانند با دقت ۷۰ درصد تشخیص دهند که آیا اشخاص به بیماری مالاریا مبتلا هستند یا خیر.

در یک مطالعه بین‌المللی که به رهبری تیم تحقیقاتی دانشگاه دورهام(Durham) در انگلستان انجام شد، نمونه‌هایی از بوی پا و جوراب گروهی ۱۷۵ نفره از کودکان به ظاهر سالم ۵ تا ۱۴ ساله در کشور گامبیا واقع در غرب آفریقا جمع‌آوری شد.

از هر کودک خواسته شد تا یک جوراب نایلونی را به مدت یک شب بپوشد. پس از آن، جوراب‌ها جمع‌آوری و منجمد شد و به مرکز تشخیص پزشکی سگ ها در بریتانیا ارسال شد.

کودکان نیز هر کدام تحت آزمایش خون انگشتی قرار گرفتند تا مشخص شود که آیا آنها به طور ناخودآگاه حامل انگل پلاسمودیوم فالسیپاروم مالاریا در جریان خون خود هستند یا خیر. در نهایت مشخص شد که ۳۰ نفر از آنها آلوده بودند.

در حالی که جوراب‌ها برای چندین ماه در یخچال ذخیره قرار داشتند، دو سگ در مرکز تشخیص پزشکی سگ ها که برای تشخیص انگل از بوی بدن کودکان مبتلا و سالم آموزش دیده بودند، جوراب‌ها را بو کشیدند و در تشخیص این بیماری، ۷۰ درصد دقیق عمل کردند.

توانایی سگ ها در تشخیص سرطان پروستات

در سال ۲۰۱۵، پژوهشگران ایتالیایی با آزمایش نمونه‌های ادرار دو فرد آلمانی دریافتند که این دو فرد به سرطان پروستات مبتلا هستند.

پژوهشگران طی آزمایشی دیگر دریافتند که سگ ها با دقت ۹۰ درصد قادر به شناسایی این سرطان بودند و این در حالی بود که در آن زمان آزمایش خون استاندارد “پادتن ویژه پروستات” (PSA) با چنین دقت بالایی قادر به  غربالگری و شناسایی این بیماری نبود.

پژوهشگران اعلام کردند که هدف آنها از چنین کاری، ارزیابی توانایی تشخیص بیماری توسط سگ ها در یک محیط بالینی طبیعی است.

تشخیص دیابت توسط سگ ها

در حال حاضر افراد مبتلا به دیابت می‌توانند از سگ ها برای شناسایی میزان بالا یا پایین بودن سطح قند خونشان استفاده کنند زیرا پژوهشگران یک موسسه خیریه به نام ” Hypo Hounds “طی آزمایشی دریافتند سگ ها با بوییدن  تنفس یا عرق صاحبان خود می‌توانند تغییرات رخ داده در بدن آنها را درک کنند.

نتایج ازمایشات نشان داد که این حیوانات می‌توانند زودتر از یک مانیتور گلوکز، میزان بالا یا پایین بودن سطح قند خون صاحبانشان را تشخیص دهند.

آیا سگ ها میتوانند بوی بیماری پارکینسون را تشخیص دهند؟

پژوهشگران دانشگاه منچستر در حال تلاش برای آموزش سگ ها برای تشخیص زود هنگام علائم بیماری پارکینسون هستند. پژوهشگران قصد دارند تا مولکول‌های بو را که با این بیماری ارتباط دارند، پیدا کنند تا از این روش بتوانند سگ ها را برای تشخیص بیماری پارکینسون  آموزش دهند.

دلیل اصلی که پژوهشگران را به فکر فرو برد این بود که بیماری پارکینسون می‌تواند بوی خاصی داشته باشد و داستان یک خانم بود. زیرا چند سال پیش خانمی با حس بویایی قوی در اسکاتلند ادعا کرده بود که ۶ سال قبل از ابتلای همسرش به این بیماری و پیش از بروز هر گونه اختلال حرکتی، متوجه تغییر بوی بدن او شده بود.

مزیت تشخیص سرطان پستان توسط سگ ها

در حال حاضر پژوهشگران بیمارستان “باکینگهام‌شر” در حال آزمایش بر روی سگ‌ ها هستند تا دریابند آیا آنها قادر به شناسایی سرطان پستان هستند یا خیر.

اگر سگ‌ ها بتواند این نوع سرطان را تنها از تنفس خانم‌ها  تشخیص دهند، ممکن است این توانایی آنها کمک بزرگی به علم پزشکی کند زیرا دیگر خانم‌ها برای تشخیص این بیماری در معرض اشعه قرار نمی‌گیرند.

 

منبع : ایسنا