سلامت

افزایش اعتماد به‌ نفس

30 اصل برای داشتن اعتماد به نفس بالا

خودباوری یا اعتماد به‌ نفس یکی از شرایط روحی است که شخص در آن بخاطر تجربه‌های قبلی، به توانایی‌ها و استعدادهای خود در موفقیت انجام کارها بطور موفقیت‌آمیز اعتماد و باور دارد.

خصوصیت دارا بودن اعتمادِ به خویشتن نقش حیاتی در توسعه و پیشرفت و موفقیت‌های یک فرد ایفا می‌کند.

پژوهشگران دریافتند که برخلاف آنچه تصور می‌شود، اعتماد به‌ نفس کودکان تا سن پنج سالگی به‌طور کامل شکل می‌گیرد.

محققان آمریکایی می‌گویند کودکان زمانی که پنج ساله می‌شوند، از احساس اعتماد به‌ نفسی برخوردار هستند که به لحاظ تکامل با بزرگسالان قابل مقایسه است.

تاکنون گمان می‌رفت که کودکان تا پیش از رسیدن به سنی که به دبستان بروند، کم سن و سال هستند و نمی‌توانند احساس منفی یا مثبت نسبت به خود داشته باشند.

مثلث اعتماد به‌ نفس

در حقیقت اعتماد به نفس تقابلی است از این سه پدیده:

  1. باور
  2. رفتار
  3. احساس

اگرچه نقطه شروع اعتماد به‌ نفس باورهای مثبت و پیش برنده است، هر یک از این سه، چون اضلاع یک مثلث بر دو ضلع دیگر اثر می‌گذارد. در واقع هر باور و طرز تفکر مثبت، رفتار مثبتی به دنبال می‌آوردو بروز این رفتار، احساس مثبت خاصی در شخص ایجاد می‌کند.

این احساس مثبت آن باور اولیه را تقویت میکند و باورهای استوار، رفتارهای استوارتر و گسترده‌تری به دنبال دارند؛ که به نوبهٔ خود سبب به وجود آمدن احساسی خوب و عالی‌اند.

کتاب زیر شامل ۳۰ اصل مهم برای داشتن اعتماد به نفس بالاست که خواندن آن به همه افراد توصیه می شود :

[pdf-embedder url=”http://projbank.ir/wp-content/uploads/2018/12/30-asl-baraye-etemade-be-nafs.pdf” title=”سی اصل برای داشتن اعتماد به‌ نفس بالا”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *